akcesoria ogrodowe OGRÓD ogrody i trawniki

Sposoby zwalczania mchu w ogrodzie

Nakładki na buty do napowietrzania trawnikaMech często pojawia się na działkach i w ogrodach w różnych miejscach. Często kupujemy „uniwersalny preparat na mech”, ale to nie wystarcza. Mech to ekspansyjna roślina o ogromnych zdolnościach adaptacyjnych. Mchy jako rośliny pionierskie pojawiają się w miejscach najmniej oczekiwanych, przysparzając niekiedy ogromu prac pielęgnacyjnych lub renowacyjnych. Mogą pojawiać się nawet na elementach architektury ogrodowej czy na dachu nowo wybudowanej altany. Mchy najchętniej zasiedlają cieniste i wilgotne stanowiska, o dużej zwięzłości i kwaśnym odczynie gleby. Najbardziej drażliwym miejscem występowania mchu jest trawnik.

 

Tradycyjne sposoby zwalczania mchu

Jedną z metod pozbycia się mchu jest mechaniczne usuwanie go wraz z częścią podziemną. Zabieg ten można wykonać, używając specjalnych narzędzi o podgiętych i ostrych zębach (do nabycia w sklepach ogrodniczych). Narzędzie z ostrymi pazurkami do usuwania mchuZa główną przyczynę występowania mchu uznaje się nadmiernie zwięzłą glebę o niedostatecznym napowietrzeniu. W zabiegach pielęgnacyjnych nie może zatem zabraknąć aeracji tych stanowisk. Najprostszym sposobem rozluźnienia i napowietrzenia gleby jest wykonanie w równomiernych odstępach niewielkich głębokich nakłuć. Można to zrobić zwykłymi widłami amerykańskimi lub przy użyciu specjalistycznych aeratorów do pielęgnacji trawnika. Bardzo dobrym sposobem napowietrzania trawnika jest zakupienie specjalnych nakładek na buty z ostrymi bolcami, które wbijają się w ziemię podczas chodzenia.

Nakładki na buty z ostrymi kolcami do aeracji trawnika podczas chodzenia
Nakładki na buty z ostrymi kolcami do aeracji trawnika podczas chodzenia

Niekiedy wystarczająco skutecznym sposobem na pozbycie się mchu jest właściwa pielęgnacja trawnika. Intensywne nawożenie murawy i regularne podlewanie zapewnia roślinom optymalne warunki rozwoju. Gęsta i szybko rosnąca darń, umiejętnie koszona skutecznie zagłusza konkurentów na tyle, aby mech nie szpecił wizerunku trawnika. Tradycyjną metodą pozbycia się mchu z trawnika jest wapnowanie. Zabieg ten ma głębokie uzasadnienie, gdyż mchy preferują kwaśny odczyn gleby. Wysiew wapna powodujący podwyższenie odczynu ogranicza ich rozwój, poprawiając jednocześnie warunki życia trawie. Wapnowania nie należy jednak stosować zbyt często, ponieważ może utrudniać wzrost trawy i prowadzić do jej żółknięcia.

Aerator do trawnika
Aerator do trawnika

Preparaty chemiczne niszczące mech

W ostatnim czasie w sklepach ogrodniczych pojawiło się dużo preparatów chemicznych do niszczenia mchu na trawniku. Wprawdzie chemiczne sposoby zwalczania niechcianych lokatorów murawy są skuteczne, jednak ich użycie jest zabiegiem doraźnym i nie gwarantuje, że mech nie pojawi się po jakimś czasie ponownie. Stanie się tak zwłaszcza, gdy używając preparatu, nie zadbamy o poprawę właściwości gleby i bezpośrednio po wygrabieniu obumarłego mchu ponownie wysiejemy trawę. Najlepiej gdy preparaty chemiczne będą stanowić uzupełnienie zabiegów prowadzących do pozbycia się mchu. Tylko takie podejście gwarantuje skuteczne i długotrwałe rozwiązanie problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *