akcesoria ogrodowe OGRÓD ogrody i trawniki

Narzędzia przydatne do pracy w ogrodzie

Narzędzia ogrodoweOdpowiednio przygotowane podłoże to klucz do sukcesu. Każdy ogrodnik wie, że najważniejsze podczas uprawy warzyw oraz kwiatów ozdobnych jest odpowiednie przygotowanie gleby. Bez tego nasze rośliny nie będą się mogły prawidłowo rozwijać. Jeśli ogród ma dużą powierzchnię, nie obejdzie się bez specjalistycznego sprzętu. Użyźnianie ziemi pod uprawę nie należy do najprostszych zadań, ale z pewnością jest warte wysiłku. Dzięki temu ogród odpłaci się nam bogactwem kwiatów, owoców oraz wyśmienitych warzyw. W pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od oczyszczenia terenu i usunięcia ewentualnego gruzu oraz chwastów. Następnie trzeba przekopać i rozluźnić glebę za pomocą kultywatora oraz glebogryzarki.

Narzędzia do ogrodu

Usuwanie chwastów
Wyrywacz chwastów

Zabiegi pielęgnacyjne są szczególnie ważne w przypadku gleb ubogich, piaszczystych, zbitych lub gliniastych. Podłoże również warto odżywić kompostem lub torfem. Nie zapominajmy także o trawnikach, które wymagają wertykulacji przynajmniej raz w ciągu roku.

  • Aerator – jeśli jesteśmy właścicielami trawnika, koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w aerator. Dzięki niemu przeprowadzimy zabieg rozluźnienia gleby, mający na celu usunięcie martwej darni. To spowoduje, że do korzeni traw będzie przenikać więcej składników pokarmowych oraz tlenu. Trawniki, które w warstwie nośnej zawierają dużo części spławialnych i często są eksploatowane (deptane), wymagają 2-3-krotnego napowietrzania w ciągu roku. W sprzedaży dostępne są aeratory ręczne, elektryczne oraz spalinowe.
  • Aerator
    Aerator

    Glebogryzarka – to narzędzie zębate napędzane silnikiem lub ręcznie, które służy do gruntownego spulchniania ziemi, odchwaszczania i napowietrzania. Znakomicie sprawdzi się podczas przygotowywania gleby pod uprawę różnych roślin ozdobnych i użytkowych. Jeśli nasz ogród jest spory, powinniśmy się zaopatrzyć w większą glebogryzarkę o dużej mocy. Dobrym pomysłem jest zakup glebogryzarki spalinowej lub elektrycznej.

  • Kultywator – to niezbędne narzędzie do ręcznego spulchniania gleby. Często mianem kultywatora określa się też najmniejsze glebogryzarki. Dzięki kultywatorowi polepszymy strukturę podłoża. Pamiętajmy jednak, że urządzenie nie usuwa chwastów. Spośród narzędzi dostępnych na rynku najlepiej wybierać takie, które gwarantują prawidłową postawę podczas pracy.
  • Wyrywacz chwastów – odchwaszczanie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. By chwasty ponownie nie pojawiły się w tym samym miejscu, musimy je usuwać wraz z bryłą korzeniową. Dlatego też najlepiej do tego celu używać precyzyjnych wyrywaczy, które mają głęboko sięgające pazury, chwytające korzeń z czterech stron.