OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Wiosenne porządki w ogrodzie

Porządki ogrodoweSłońce coraz mocniej przygrzewa, dni stają się dłuższe i coraz chętniej wychodzimy do ogrodu. Zaczyna się wiosna. Chociaż jeszcze zdarzają się przymrozki albo silny wiatr, to nie da się ukryć, że zima odeszła na dobre. Jak przygotować swój ogrodowy azyl do nowego sezonu? O jakich wiosennych porządkach w ogrodzie nie wolno nam zapomnieć i jakich sprzętów użyć, by ułatwić sobie pracę?

Wiosna, ach to ty…

Odkurzacz do liści
Lekka dmuchawa ogrodowa; źródło: www.gardena.com.

Wiosenne sprzątanie to nie tylko oczyszczenie najbliższego otoczenia ze śmieci czy wygrabienie zeschłych liści. To również konieczność wykonania wielu zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym nasze rośliny będą piękniejsze i silniejsze. Nie zapomnijmy też o konserwacji elementów wyposażenia ogrodu, na przykład mebli. Oto spis najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, o jakich musimy pamiętać wiosną.

 1. Przytnij drzewa liściaste, by pobudzić je do wytwarzania młodych i zdrowych pędów. Użyj ostrego sekatora albo piły. Usuń gałęzie stare, suche, chore, uszkodzone przez wiatr i te, które rosną zbyt gęsto albo się krzyżują.
 2. Zdejmij zimowe osłony z roślin i doświetl krzewy – również wytnij chore, uszkodzone, uschnięte i stare pędy, by roślina dostała więcej światła. Skróć o ¾ wszystkie pędy krzewów, które kwitną na pędach jednorocznych.
 3. Dmuchawa do liści
  Wiosenne sprzątanie w ogrodzie; źródło: www.gardena.pl.

  Gdy stopnieje śnieg, starannie wygrab grabiami trawnik. Usuń patyki, śmieci, suchą trawę i liście. W tych pracach porządkowych przydadzą się odkurzacze do liści (tutaj). By pobudzić źdźbła do wzrostu, napowietrz darń, np. aeratorem.

 4. Gdy mróz całkiem ustąpi, odsłoń rośliny. Korę i torf rozgarnij na rabatach i pozostaw jako ściółkę. Liście, słomę i małe gałązki wynieś na kompost. Oczyść byliny z uschniętych liści i wytnij przekwitłe kwiatostany, jeśli nie zrobiłeś tego przed zimą.
 5. Oczyść dno oczka wodnego albo stawu z gnijących resztek roślin, by uniemożliwić rozwój glonów.
 6. Wyczyść meble ogrodowe, używając wody z dodatkiem łagodnego detergentu. Silne zabrudzenia usuń, korzystając z myjki ciśnieniowej. Zaimpregnuj meble, np. specjalnymi olejami.
 7. Oczyść rynny, by nie tamowały swobodnego przepływu wody.

To tylko niektóre z szeregu wiosennych prac w ogrodzie. Warto jednak zadbać o swój przydomowy ogródek, by móc z niego korzystać w pełni przez cały sezon wiosenno-zimowy i odpoczywać wśród bujnie rosnących roślin.