Dekoracje OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe werandy i balkony zielone aranżacje

Najpiękniejsze liście

Trawa Imperata cylindrycznaO urodzie ogrodu decydują nie tylko kwiaty. Przyjrzyjmy się fascynującej różnorodności roślin zachwycających dekoracyjnymi liśćmi. Wiele roślin, ograniczając się do rozwinięcia kwiatów, dosyć krótko ukazuje się ze swej najpiękniejszej strony. Są także gatunki, które swym widokiem potrafią sprawiać nam radość przez cały sezon ogrodowy. Ich walorem są ozdobne liście, przybierające najróżniejsze formy i barwy.

Rośliny o dekoracyjnych liściach

Odkurzacz ogrodowy
Odkurzanie liści z tarasu

Od dawna znana i doceniania jest rola roślin z dekoracyjnymi liśćmi w tworzeniu aranżacji ogrodowych. I dawno już liściaste piękności przestały być wyłącznie tłem dla roślin kwiatowych. Coraz częściej bywają w ogrodzie niezbędne jako pojedyncze zielone okazy, zwracające uwagę niezwykłymi formami, ale także jako istotne fragmenty kompozycji barwnej.

Kto w dzieciństwie zbierał kolorowe jesienne liście, wie, jak delikatna, bogata i efektowna może być struktura pojedynczego liścia. Niektóre rośliny mają liście nie tylko pięknie ukształtowane, ale także pachnące; również i pod tym względem nie ustępując gatunkom kwitnącym. Rośliny o pachnących liściach są szczególnie mile widziane w pobliżu kącika wypoczynkowego. Nie powinno tu zabraknąć ani różnobarwnej mięty pieprzowej, ani lawendy. Rośliny z ozdobnymi liśćmi mają jeszcze inną zaletę – bardzo dobrze rozrastają się w cieniu i ożywiają miejsca, gdzie rzadko zagląda słońce.

Dmuchawa ogrodowa
Dmuchawa-odkurzacz ogrodowy

Wiele liściastych piękności dobrze prezentuje się w doniczkach i znakomicie nadaje się na zacieniony balkon. Coraz popularniejsze są rośliny o pstrych liściach, przynajmniej dwubarwnych. Są one ozdobą jednobarwnych rabat i ciemnych zakątków. Pamiętajmy jednak, by dbać o wyeksponowanie oryginalnych kształtów i barw liści roślin rosnących w ogrodzie. Nawet najoryginalniejsze rośliny stracą na urodzie przytłoczone np. stertą zeschłych liści opadłych z okolicznych drzew. Dlatego warto zainwestować w odkurzacz do liści (kliknij). Szczególnie jesienią, gdy na tarasach i balkonach zalegają w kątach różnobarwne liście niesione przez wiatr, warto wybrać się do sklepu ogrodniczego, by obejrzeć odkurzacze do liści i wybrać model, który nam najbardziej odpowiada.