Dekoracje OGRÓD rośliny rośliny doniczkowe rośliny ogrodowe werandy i balkony zielone aranżacje

Kolorowe wilce

Kolorowe wilceWilec ziemniaczany Ipomoea batatas (batat lub patat) to jedna z najważniejszych i najstarszych roślin jadalnych. Jego bulwy o słodkawym smaku, przypominające ziemniaki (to od patata wzięła początek angielska nazwa potato), różnorodne w kształcie i kolorze, są podstawowym źródłem skrobi dla mieszkańców rejonów tropikalnych. Są to rośliny o długich, płożących się pędach, wykorzystywanych także do dekoracji. Jako rośliny ozdobne uprawia się odmiany o urzekających – barwą lub kształtem – liściach.

Odmiany wilca ziemniaczanego

Ipomoea batatas
Ipomoea batatas

Liście wilców mogą być charakterystycznie pięcioklapowane (seria Sweet Caroline) lub sercowate (seria Sweet Heart). Bardzo różnorodne są kolory: od jaskrawego, zielonożółtego po ciemnopurpurowy. Niezależnie od odmiany, zawsze są wyraźnym akcentem barwnym w zestawieniach roślinnych na balkonie. Wprowadzają też dynamikę w strukturze kompozycji dzięki lekko zwisającym pędom. Pięknie prezentują się z różnymi grupami roślin: kwitnącymi, bylinami oraz ziołami.

Roślinne ściany

Chcesz oryginalnie zaaranżować swój balkon? Możliwości jest bardzo wiele. Wystarczy na przykład kupić gliniane naczynie-moduł o kształcie spłaszczonego graniastosłupa z kieszeniami do posadzenia roślin. Moduły takie można ustawiać jeden na drugim, tworząc całe ściany pokryte roślinami. To nie tylko piękna dekoracja, ale i praktyczna osłona. Oprócz dobrych warunków rozwoju (duża objętość podłoża sprawia, że trudniej ono wysycha), taka gliniana ścianka obrośnięta kolorowymi roślinami spełniać może rolę niewysokiego przepierzenia. Znacząco pomaga wtedy w aranżowaniu otoczenia – dzieli i porządkuje przestrzeń oraz odgradza lub osłania od wiatru. Wzbogaca też możliwości kompozycyjne, wprowadzając oryginalny pionowy układ zestawień roślinnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.