OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe werandy i balkony zielone aranżacje

Różowa rabata

Różowe rabatyKwiaty o płatkach w najróżniejszych odcieniach koloru różowoczerwonego tworzą romantyczny pejzaż na rabacie. Gdy tylko ciepłe promienie słońca trochę ogrzeją ziemię, rozpoczyna się piękny festiwal kwiatowy, który będzie trwał aż do jesiennych przymrozków. Jednym z najcieplejszych, romantycznych kolorów kwiatów jest różowy. Jako pierwsze na różowo kwitną rośliny cebulowe. Jasne, różowoczerwone odcienie tulipanów, hiacyntów, pierwiosnków, wczesnych cyklamenów i zawilców skutecznie rozpraszają uparcie utrzymujące się pozimowe smutki.

Różowo na rabacie

Różowa werbena na rabacie
Różowa werbena

Gdy lato już na dobre zadomowi się w ogrodzie, na rabatach pojawiają się nowe kwitnące rośliny. Najpiękniejszy okres w sezonie ogrodowym przeżywają pysznogłówka Monarda, bodziszek Geranium, krwawnica Lythrum, płomyk Phlox, goździk Dianthus i oczywiście królewskie róże z kwiatami w najróżniejszych jasnych lub ciemnych odcieniach koloru różowego. Wybór jest ogromny i naprawdę niełatwo poprzestać na dwóch, trzech gatunkach roślin. Bardzo piękną ozdobą letniej rabaty są kombinacje bylin, jak np. płomyka, liatry lub czerwono kwitnącej rudbekii z roślinami jednorocznymi, jak aster chiński czy onętek. Czarująco wyglądają delikatne i pięknie ubarwione kwiaty mchu wschodniego, lekko i wdzięcznie unoszące się nad rabatą na delikatnych cienkich pędach.

Różowe goździki
Rabata z różowymi goździkami

Także na balkonie i tarasie może w tym sezonie pysznić się mnóstwo pięknych roślin kwitnących w wielu odcieniach koloru różowego. Nawet mały balkon będzie spowity różowoczerwonym obłokiem, jeżeli w skrzynkach balkonowych i doniczkach posadzimy petunie, minipetunie z grupy Calibrachoa, pelargonie Geranium i werbeny Verbena.

Przez całe lato będą nas zachwycać różowoczerwonymi tonami bujne różyczki niecierpków, delikatne kwiaty onętka Cosmos lub wysmukłe kwiatostany odętki Physostegia virginiana, wytrwale rozwijające się w mniejszych i większych pojemnikach.

Komponując rabatę, na której dominować będzie jeden kolor, powinniśmy pamiętać o barwach dopełniających, podkreślających intensywność, czystość lub delikatność barwy wiodącej. Dla różu są to błękity i czerwienie. Istnieją też barwy neutralne, które dodają elegancji każdemu zestawieniu kolorystycznemu (np. kolor biały i popielaty).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *