Dom

Monitoring własnego domu z kamerami IP

http://www.pinterest.com/pin/470907704761664842/
http://www.pinterest.com/pin/470907704761664842/

Systemu czujników połączone z dwoma typami alarmów to do dzisiaj najpopularniejsze rozwiązanie w ochronie domów prywatnych. Wraz z alarmami na topie mamy nowoczesne systemy antywłamaniowe w drzwiach. Na dobrą sprawę każdy system da się obejść. Nawet drzwi antywłamaniowe nie poradzą sobie ze sprytnym złodziejem, który wykorzysta inne możliwości wejścia na waszą posesję i do mieszkania. Czujniki mimo iż popularne czasem mogą zawieźć lub zaalarmować nas niepotrzebnie. Jedynym sposobem jest wykorzystanie najlepszego rodzaju dowodów przeciwko przestępstwom czyli obrazu wideo.

Działanie domowej sieci monitoringu

http://www.pinterest.com/pin/151926187402029109/
http://www.pinterest.com/pin/151926187402029109/

Do stworzenia domowego monitoringu nie potrzebne są żadne pozwolenia ani umowy z profesjonalnymi firmami ochroniarskimi. Wystarczy sprawny komputer podłączony do sieci i kamery, które będą z nim współpracować na jednym z kilku rodzajów połączeń. Technologia idąca cały czas do przodu pozwala korzystać z monitoringu mieszkania także przy pomocy urządzeń mobilnych. Więc na dobrą sprawę nie trzeba podłączać ich za wszelką cenę do stacjonarnego PC. Po zainstalowaniu aplikacji i połączeniu z kamerami za pomocą sygnału radiowego możemy oglądać widok z perspektywy wideo lub przeglądać zarejestrowane wcześniej materiały.

 

Od tanich po drogie kamery IP dla domu

Zanim przejdę do kwestii sprzętu chciałem nadmienić, że same kamery IP nie służą tylko do odstraszania przestępców oraz wykrywania włamań. Producenci tego rodzaju akcesoriów przygotowali kilka modeli określanych jako „baby” lub „junior”. Mają służyć do monitorowania dziecka przez rodziców. Taką kamerę można zainstalować w pokoju dziecka i mieć pewność, że nic mu się nie stało podczas naszej nieobecności w domu. W końcu kamery mogą przesyłać także obraz na specjalny serwer przez, który można oglądać widok z każdego miejsca na świecie. Niezbędne jest wpisanie hasła dostępu i posiadanie urządzenia mobilnego z internetem.

Przejdźmy do samych urządzeń. Najtańsze kamery IP to koszt poniżej 200 złotych. Możliwości takiego urządzenia są średnie. Rozdzielczość ekranu to 640 na 480 pikseli przy stałych 30 klatkach na sekundę. Nie ma więc klatkowania obrazu i bardzo rozmytego ruchu jak w kiepskiej jakości kamerach często pokazywanych w wiadomościach. Sensory urządzenia to standardowy CMOS a typ podłączenia to Rj45 lub Wifi. Bardzo ważne jest posiadanie przez kamerę możliwości nagrywania obrazu najlepiej na pojemnych kartach SD. Przy rozdzielczości, którą opisałem wyżej można zanotować około 2-3 godzin materiału na karcie pamięci o pojemności 8 GB. Najlepiej kupować 32-64 GB karty by móc rejestrować materiał wideo nawet przez 2 pełne dni. Najbardziej popularną firmą tworzącą kamery IP Lan jest Edimax. Cena i jakość urządzeń jest bardzo przystępna. Kilka urządzeń może współpracować ze sobą tworząc na wygenerowanej stronie www łączony obraz z kilku pomieszczeń. Najlepiej decydować się na kamery tylko jednej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *