bezpieczny dom

Monitoring CCTV w Inteligentnym Domu

Już dziś zabezpiecz swój dom przed amatorami cudzej własności. To znacznie tańsze i jeszcze prostsze niż myślisz! Zapoznaj się z tym artykułem i przekonaj się samemu.

Jak zbudować systemy zabezpieczeń?

monitoring kamera
Monitoring zwiększa poczucie bezpieczeństwa i odstrasza potencjalnych złodziei. Fot:pxhere.com

Wyróżniamy trzy filary systemów zabezpieczeń w inteligentnych domach:

  • System przeciwpożarowy
  • System monitoringu i alarmowania
  • System kontroli dostępu

Rolą tych rozwiązań jest zabezpieczenie posesji oraz jej mieszkańców przed następstwami niespodziewanych zdarzeń, takich jak wtargnięcie niepowołanych osób na jej teren. Tym razem pokrótce opiszemy jak powinien być zbudowany skuteczny system monitoringu i alarmowania oraz jakie elementy powinny wchodzić w jego skład.

CCTV – nie tylko w przemyśle!

Jeszcze całkiem niedawno nazwa CCTV kojarzyła się z rozwiązaniami typowo przemysłowymi, niż z propozycjami do inteligentnego domu. Tymczasem, ten anglojęzyczny skrót oznacza nic innego jak closed-circuit television, czyli rodzaj telewizji, która przekazuje obraz z monitoringu zamontowanego w dowolnym pomieszczeniu czy przestrzeni. Zatem – śmiało można go zainstalować nawet w domu!Bezpieczeństwo Twojej posesji to nie tylko najnowsze zamki w drzwiach czy głośny alarm. Skuteczne przeciwdziałanie skutkom włamań to również stała obserwacja zdarzeń wewnątrz domu. Warto o tym pomyśleć, planując lepsze zabezpieczenia w swojej posesji.

Systemy alarmowe w domu – działanie

Mimo swoich ogromnych możliwości w zakresie ochrony Twojego domu przed amatorami cudzej własności, rozwiązania z zakresu monitoringu działają w sposób dosyć prosty. Sam obraz z zamontowanych wewnątrz domu kamer jest transferowany do urządzenia znanego jako rejestrator. To właśnie tam następuje archwizacja (zapisanie) video przedstawiających zdarzenia w domu. Co ważne, taki system CCTV pozwala zarówno na zapisywanie nowych, jak i kompleksowe zarządzanie wszystkimi plikami nagranymi w danym miejscu. Wielkość archiwum domowego systemu CCTV zależy oczywiście od pojemności dysku twardego danego urządzenia oraz ustawień, natomiast bez większego problemu przechowywać można ogromne ilości danych. A gdyby nawet okazało się, że dysk twardy ma zbyt małą pojemność to w każdej chwili można go zamienić na lepszy model.
A co zrobić, gdy zabraknie prądu? Jako projektanci domowych systemów alarmowych doskonale wiemy, że to się może zdarzyć. Na szczęście, dla rozwiązań monitoringu cyfrowego nie jest to problem – zdarzenia nadal będą rejestrowane.

Monitoring jako część domowej automatyki

Obsługa monitoringu nie powinna nastręczać nikomu najmniejszego problemu. Aby zyskać kontrolę nad tym, co akurat dzieje się w Twoim domu, nie musisz nawet być w okolicy. Większość współczesnych kamer CCTV wyposażona jest w kartę LAN, która umożliwia połączenie się z Internetem oraz zarządzanie domowymi systemami bezpieczeństwa zdalnie.Dzięki najnowszym rozwiązaniom, CCTV sterować można przy pomocy komputera, tabletu czy nawet smartfona. To ogromne udogodnienie w przypadku osób, które często wyjeżdżają poza dom – pozwoli na zarządzanie systemami bezpieczeństwa praktycznie z dowolnego miejsca na świecie.Teraz nie musisz już nawet cały czas siedzieć przed monitorem i obserwować, co akurat dzieje się w Twoim domu! Na ekranie smartfona czy komputera alerty pojawią się w sposób automatyczny, w momencie gdy tylko pojawi się jakaś podejrzana aktywność.

Budowa systemu alarmowego

W jaki sposób może być zbudowany system zabezpieczeń w inteligentnym domu? Podstawą są wszelkiego rodzaju czujniki na podczerwień, których zadaniem jest natychmiastowe wyczucie niepożądanego ruchu. Warto również wspomnieć o czujnikach magnetycznych, jakie montowane są w drzwiach i oknach, alarmując użytkownika o pojawiających się nieprawidłowościach (na przykład, zerwanie ciągłości obwodu). Jeżeli zostanie wykryte zagrożenie, to system aktywuje alarm, powiadomi użytkownika oraz policję (w zależności od ustawień). Jak aktywuje się systemy monitoringu CCTV? Zazwyczaj odbywa się to po wprowadzeniu specjalnego kodu – deaktywacja jest z kolei procedurą odwrotną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.