BUDOWA I REMONT

Domy szkieletowe – wady i zalety

Przez długi czas domy szkieletowe na terenie Polski przyjmowane były z dużym dystansem. Spopularyzowane murowane konstrukcje do tej pory przeważają nad domami kanadyjskim. Z biegiem lat, zwiększającą się świadomością oraz otwartością Polaków na inne technologie, domy szkieletowe zyskują sobie coraz więcej zwolenników.

Konstrukcje szkieletowe różnią się bardzo od domów murowanych. Różnice widoczne są na niemal każdym poziomie. Domy szkieletowe budowane są z wykorzystaniem zupełnie odmiennych technik, posiadają inne właściwości użytkowe oraz sposób użytkowania. Decydując się na zakup domu szkieletowego trzeba mieć świadomość, iż tego typu konstrukcje posiadają zarówno wady, jak i zalety.
dom z działką

Zalety domów szkieletowych – energooszczędność i szybkość budowy

Brak ufności wobec domów szkieletowych to przede wszystkim efekt małej wiedzy na temat tego typu budowy domów. Metoda ta sprawdzona jest w wielu krajach zachodnich i cieszy się ogromną popularnością. Wielka zaleta inwestycji w domy szkieletowe, to ekspresowe tempo budowy. Cały proces budowy domu szkieletowego zwykle nie przekracza trzech miesięcy. Oczywiście czas budowy domu szkieletowego uzależniony jest od jego gabarytów. Zwykle jednak ekipa budowlana pracuje maksymalnie dziewięćdziesiąt dni; natomiast dom szkieletowy o mniejszej powierzchni użytkowej może stanąć w jeszcze krótszym czasie.

Budowa domów szkieletowych w tak szybkim tempie wpływa oczywiście na jej koszt – i to pozytywnie na korzyść inwestora. Zwykle budowa domu zajmuje dwa sezony, a nawet dłużej. Dom szkieletowy gotowy jest w ciągu maksymalnie trzech miesięcy. Lekka konstrukcja, łatwość jej montażu, niewielkie fundamenty – to wszystko minimalizuje koszty budowy.

Kolejne zalety domów szkieletowych to duża łatwość wykończenia wnętrza domu oraz redukcja niedogodności w przypadku planowania rozbudowy domu. Wiąże się to przede wszystkim z metodą stawiania domów szkieletowych. Polega ona na nieskomplikowanym łączeniu kolejnych modułów konstrukcji z wykorzystaniem gwoździ oraz metalowych łączników. Wspomniane niskie fundamenty, to jedyny element konstrukcji, gdzie wykorzystywane są technologie tak zwane mokre. Każdy kolejny komponent spajany jest z użyciem technologii suchych.

 

domek

 

Wykorzystanie tego typu technologii umożliwia stawianie domów szkieletowych w każdych warunkach i o każdej porze roku, bez konieczności zawieszania prac ze względu na pogodę. Technologie suche powodują zatem bezproblemową rozbudowę, przebudowę lub modernizację domu szkieletowego. Nie ma więc żadnego problemu, by rozpocząć swoja przygodę z konstrukcją szkieletową od postawienia małego domu. W miarę potrzeb i możliwości gruntowych, można wykonywać dowolne przebudowy i rozbudowy istniejącej konstrukcji. Domy szkieletowe to także łatwość i szybkość wymiany instalacji.

Ściany domów szkieletowych są niewielkiej grubości, dzięki czemu uzyskiwana jest większa powierzchnia użytkowa budynku. Konstrukcja ta posiada także małą bezwładność cieplną. Działające ogrzewanie w bardzo szybkim czasie potrafi nagrzać całą powierzchnię domu, jednakże odłączenie ogrzewania powoduje także szybkie wychładzanie budynku. Dlatego też w domu szkieletowym powinien zostać użyty inteligentny system grzewczy. Mała bezwładność to cecha, którą jednocześnie można zaliczyć do zalet, jak i wad domów szkieletowych. Doświadczenie i statystyki prezentują jednak dane przedstawiające pozytywny wpływ domów szkieletowych na budżet użytkowników związany z płatnościami za energię grzewczą. Domy szkieletowe to domy energooszczędne.

 
znaki drogowe

Wady domów szkieletowych

Do wad domów szkieletowych na pewno należy względnie krótki czas eksploatacji. Domy szkieletowe to konstrukcje służące przez około 50 lat. Należy jak najlepiej dbać o szkielet budynku. Stosowanie odpowiednich zabiegów konserwacyjnych, użytkowanie według konkretnych zasad to konieczność, jednak i tak po pewnym czasie budynek wymaga generalnej modernizacji.

Niezwykle istotne w budowie domu szkieletowego jest wykorzystanie odpowiedniego i najwyższej jakości drewna. Wymagane jest więc drewno suszone przemysłowo, którego wilgotność nie przekracza 18%. Powierzchnia drewna wykorzystywanego w konstrukcjach szkieletowych musi być gładka, a same elementy posiadać powinny zaokrąglone krawędzie. Drewno przetarte o zbyt wysokiej wilgotności zupełnie się nie nadaje.

Zły wybór drewna wiąże się z jeszcze małą popularnością i niewielką wiedzą na temat technologii budowy domów szkieletowych. Na terenie Polski niewiele firm oferujących projektowanie domów oraz budowę domów szkieletowych przestrzega restrykcyjnych zasad tej technologii. Dlatego też decydując się na dom szkieletowy trzeba skorzystać z usług sprawdzonej i profesjonalnej firmy budującej ze ścisłym zachowaniem norm i praw technologii stawiania drewnianych konstrukcji szkieletowych.

 

budowlaniec

Dom szkieletowy – zadanie dla profesjonalistów

Projektowanie domów oraz budowa domów szkieletowych to odpowiedzialne zadanie, dlatego konieczna jest gwarancja pełnego profesjonalizmu i bezpieczeństwa, czego efektem będzie doskonały efekt. Dom jednorodzinny szkieletowy budowany przez specjPrzez długi czas domy szkieletowe na terenie Polski przyjmowane były z dużym dystansem. Spopularyzowane murowane konstrukcje do tej pory przeważają nad domami kanadyjskim.alistów gotowy jest do użytku w ciągu kilku czy kilkunastu tygodni. Inwestując w dom szkieletowy uzyskuje się jednocześnie dom energooszczędny, przyjazny środowisku oraz w pełni komfortowy. Dom to lokata w przyszłość, dlatego warto postawić na pewną kartę i korzystać z usług doświadczonych fachowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.