BUDOWA I REMONT Ogrzewanie i klimatyzacja

Zalety pieca gazowego kondensacyjnego

Centralne ogrzewanie
Fot. ze strony producenta JUNKERS

Piec gazowy kondensacyjny wykorzystuje ciepło kondensacji zawartej w parze wodnej powstającej podczas spalania gazu. Kocioł kondensacyjny jest droższy niż konwencjonalny, ale różnicę w cenie rekompensuje niższe o kilkanaście procent zużycie paliwa. W porównaniu z kotłem z otwartą komorą spalania piec kondensacyjny pozwala na zmniejszenie zużycia gazu o 10-20%.

Wykorzystanie ciepła spalin

W kotle tradycyjnym część wytwarzanego ciepła ucieka przez komin wraz ze spalinami. Żeby wykorzystać tę dodatkową energię, w kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja pary wodnej, która powstaje w trakcie spalania gazu. Ponieważ temperatura skraplania rosy dla gazu ziemnego wynosi około 56°C, aby zaszła kondensacja wymagana jest odpowiednia temperatura wymiennika ciepła, co oznacza, że woda powracająca z układu grzewczego powinna mieć temperaturę około 40°C. Optymalne warunki pracy pieca kondensacyjnego zapewnia centralne ogrzewanie z odpowiednio większymi grzejnikami lub podłogówką. Centralne ogrzewanie z wykorzystaniem techniki kondensacyjnej to oszczędność i ciepło dla domu – zobacz ofertę firmy Junkers.

Kiedy powinniśmy zainwestować w piec kondensacyjny

Kocioł kondensacyjny jest droższy od konwencjonalnego o 1-3 tyś złotych (droższy piec i automatyka sterująca), jednak może zmniejszyć wysokość rachunków nawet o 10-20% – w porównaniu z centralnym ogrzewaniem wykorzystującym kocioł konwencjonalny. Piec kondensacyjny najbardziej opłaca się do nowych domów o powierzchni powyżej 100 m2, ponieważ możemy dobrać do pieca odpowiedni rodzaj grzejników albo ogrzewanie podłogowe. Wyższe nakłady na zakup pieca zwrócą się w okresie od 3-5 lat. Kocioł kondensacyjny ma wymiennik ze stali nierdzewnej, dlatego jego żywotność może osiągnąć nawet 15-20 lat. W przypadku nowych mieszkań o powierzchni poniżej 100 m2 praktycznie nie ma szans na zwrot kosztów inwestycji, wtedy lepiej zastosować centralne ogrzewanie z piecem w wersji z komorą zamkniętą. Kocioł kondensacyjny nie sprawdzi się również w starym budownictwie i w kamienicach gdzie lokal ma poniżej 70 m2.

Ekologiczne ogrzewanie

Kocioł kondensacyjny zużywa mniej paliwa, a zatem emituje mniej spalin niż piec konwencjonalny. Jeżeli chcemy dodatkowo chronić środowisko, możemy także skorzystać z połączenia techniki kondensacyjnej z systemami solarnymi. Przykładem takiej technologii jest Solar ControlUnit firmy Junkers, system który pozwala wykorzystać energię słoneczną zarówno do ogrzewania ciepłej wody użytkowej jak i centralnego ogrzewania. Wykorzystanie techniki solarnej pozwala na oszczędność do 60% energii potrzebnej do przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz do 30% energii potrzebnej do ogrzewania. Dodatkową zaletą takiego systemu jest możliwość uzyskania państwowych dotacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.