Budowa i remont Ogrzewanie i klimatyzacja podłogi

Ciepło pod przeszkloną ścianą

Zapewnienie wymaganego komfortu cieplnego wewnątrz pomieszczeń, w tym utrzymanie temperatury powietrza na żądanym przez użytkownika poziomie, związane jest z eksploatacją elementu grzejnego o odpowiedniej wydajności cieplnej. W zależności od sposobu wymiany ciepła, wyróżnia się grzejniki konwekcyjne oraz promieniujące. Grzejniki konwekcyjne różnią się między sobą parametrami konstrukcyjno-materiałowymi.

Grzejnik kanałowy marki REGULUS-system
Grzejnik kanałowy marki REGULUS-system

W zależności od aranżacji wnętrza i jego funkcjonalności, grzejniki mogą być wykonane w wersji naściennej, stojącej lub podpodłogowej. Najbardziej zalecaną lokalizacją grzejnika w pomieszczeniu jest usytuowanie go przy ścianie zewnętrznej pod parapetem okiennym, czyli w miejscu o największych stratach ciepła. Możliwa jest również lokalizacja grzejnika przy ścianie wewnętrznej, w dolnej lub górnej części pomieszczenia. W przypadku pomieszczenia o dużej ilości przegród przeszklonych (okna sięgające do podłogi lub drzwi tarasowe), optymalnym elementem grzewczym stają się grzejniki kanałowe.

Ogrzewanie podłogowe kanałowe REGULUS-system CANAL (konwekcja naturalna)
Ogrzewanie podłogowe kanałowe REGULUS-system CANAL (konwekcja naturalna)

Grzejniki kanałowe mogą być stosowane w budynkach mieszkalnych, w budynkach użyteczności publicznej, w obiektach sakralnych oraz zabytkowych. Najczęściej umieszcza się je wzdłuż przegród przeszklonych, przy zachowaniu 20-30 cm odległości między brzegiem kanału a przegrodą zewnętrzną. Zaleca się, by minimalna długość kanału odpowiadała długości przeszklenia. Grzejnik ten może być również montowany przy ścianie wewnętrznej i w narożnikach.

Grzejniki kanałowe mogą pełnić funkcję zarówno ogrzewania uzupełniającego w pomieszczeniu, jak i ogrzewania podstawowego. Jednocześnie chronią one przed napływem zimnego powietrza, np. od strony balkonu czy wiatrołapu. Mogą współpracować z grzejnikami podłogowymi. Przy odpowiednim wykonaniu można je stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Przy doborze grzejników kanałowych do pomieszczenia należy wziąć też pod uwagę rodzaj kratki przykrywającej kanał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *