OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Odmładzanie bylin przez podział

Aster alpejski

Byliny są roślinami wieloletnimi, zdobiącymi ogród przez wiele sezonów po posadzeniu. Większość gatunków potrafi rosnąć w jednym miejscu przez 5, a nawet 10 lat. W odpowiednich warunkach rośliny stają się z roku na rok silniejsze i piękniejsze. Jeżeli jednak, mimo nawożenia i starannej pielęgnacji, zaczynają wolniej rosnąć i słabiej kwitnąć, należy je na wiosnę lub jesienią dzielić. Jak odmładza się byliny poprzez podział?

Kuracje odmładzające

Łubin
Łubin

Na nowo, nawet na tym samym miejscu sadzimy tylko najmłodsze części roślin, pod warunkiem że podłoże także przejdzie kurację odmładzającą. Ziemię należy wzbogacić kompostem i dość głęboko spulchnić. Inne byliny zachowają żywotność i ochotę do kwitnienia, jeżeli ich kępy podzielmy już po dwóch, trzech latach. Takimi krótko żyjącymi gatunkami są między innymi: złocień wielki – margerytka, nachyłek, goździk pierzasty i fiołek rogaty.

Piwonia
Piwonia

Kiedy odmładzać byliny?

Po trzech, czterech latach zabiegów odmładzających potrzebuje aster alpejski, inne astry kwitnące wczesnym latem, żurawka, łubin, a także firletka. Bardzo długo – do dziesięciu lat, a nawet dłużej – w tym samym miejscu, bez dzielenia i przesadzania, może rosnąć ostróżka, kosaciec bródkowy, piwonia, serduszka okazała, a także pełnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.