OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny doniczkowe rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Azyl wśród róż

RóżeRóże to rośliny z klasą, natura nie poskąpiła im ani odurzających zapachów, ani fascynujących barw. W pełni zasługują na miano królowych kwiatów. Niewiele jest roślin o tak różnych zastosowaniach i tak doskonałej prezencji. Wspaniałą ozdobą ogrodów są zarówno małe róże okrywowe, jak i majestatyczne róże pnące. Królowa kwiatów sprawuje władzę absolutną w każdym ogrodzie. Róże miniaturowe osiągają wysokość 30-50 cm, ale mimo filigranowej postury są mocnym punktem każdego nasadzenia. Nadają się doskonale zarówno do uprawy gruntowej, jak i doniczkowej.

Róża – królowa ogrodów

Róże
Róża pnąca

Róże drobnokrzaczaste (okrywowe) doskonale sprawdzają się na niewielkiej przestrzeni. Są wśród nich odmiany, które dorastają do wysokości 50-60 cm i wyróżniają się zwartym pokrojem. Są także i takie, które są rozłożyste i tworzą efektowne kwiatowe wyspy, np. ‘Heidetraum’. Odmiana ta kwitnie na różowo od czerwca do sierpnia, dobrze znosi warunki miejskie. Wspaniałe efekty daje łączenie w obrębie jednego nasadzenia kilku odmian o różnym wybarwieniu kwiatów. Trzeba tylko zadbać, aby miały tę samą wysokość i pokrój, inaczej krzewy będą się wzajemnie zagłuszać. Na kwiatowe rabaty idealne są róże rabatowe (wielokwiatowe). Osiągają one zwykle wysokość w przedziale od 50 do 90 cm i pasują wielkością do wielu kwitnących bylin. Można je łączyć także z gatunkami jednorocznymi, jak również z drzewami i krzewami. Ważną cechą odmian rabatowych jest długie, obfite kwitnienie, trwające praktycznie od wczesnego lata do późnej jesieni. Niektóre odmiany nadają się na kwiat cięty.

Różane rabaty
Róże w ogrodzie

Róże wielokwiatowe też można łączyć z bylinami. Odmiany z tej grupy mają bardzo ładnie zbudowane pąki, pojedynczo osadzone na pędzie. Kwitną w wielu kolorach i doskonale nadają się na kwiat cięty. Mówi się, że róże wielokwiatowe najbardziej odpowiadają ogólnemu wyobrażeniu o róży. Są niezastąpione w ogrodach romantycznych. W ich otoczeniu powinno się sadzić byliny nisko rosnące, np. przywrotniki i bodziszki, aby w ten sposób osłonić dolną część krzewu. Warto zaznaczyć, że odmiany wielokwiatowe mogą mierzyć nawet półtora metra.

Róże pnące wykształcają pędy długości przekraczającej nawet pięć metrów, dlatego trzeba je koniecznie prowadzić po podporach, w przeciwnym razie stracimy nad nimi kontrolę. Wyodrębnia się dwa rodzaje róż pnących: klimbery i ramblery.

Tylko te róże, które rosną w dobrym środowisku, rozwijają się zdrowo i kwitną obficie. Wszystkie typy róż uwielbiają słoneczne stanowiska w żyznym, gliniastym, aczkolwiek luźnym podłożu. Jeżeli podłoże jest piaszczyste, trzeba je wymieszać z dojrzałym kompostem, gdy zaś jest gliniaste, należy dodać do niego piasku. Krzewy sadzimy w miejscach przewiewnych. Tam, gdzie nie ma wiatru i jest gorąco, mogą się rozprzestrzeniać szkodniki. Poza tym, gdy po deszczu liście szybko nie wysychają, mogą stać się ogniskiem choroby grzybowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.