OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Róże rabatowe

Róże na rabacieNiezależnie od wielkości i stylu ogrodu, róże rabatowe w zasadzie nie mają godnych siebie konkurentów. Dla róż rabatowych powinno znaleźć się miejsce w każdym ogrodzie. Ich krzewy nie są tak okazałe jak róż wielkokwiatowych, a kwiaty różnej wielkości i o odmiennych kształtach rozwijają się w okazałych pękach. Róże rabatowe kwitną niestrudzenie przez całe lato aż do jesieni. Wstawiony do flakonu zaledwie jeden ścięty pęd róży wygląda jak wspaniały bukiet i bardzo długo zachowuje świeżość.

Róże na rabacie

Róże
Róża rabatowa ‘Amber Queen’

Róże rabatowe zadowolą się nawet niewielką grządką w małym ogrodzie. Potrafią na przykład pięknie ozdobić miniogródek przed domem, jak również wąską rabatę przy tarasie. Najlepiej prezentują się w małych grupach po 3-5 roślin. Doskonałymi partnerami dla róż rabatowych są byliny drobnokwiatowe, niewytwarzające zbyt wielu rozłogów, np. łyszczec Gypsophila, przywrotnik Alchemilla, kocimiętka Nepeta, szałwia ogrodowa Salvia, czyścica Calamintha albo aster wrzosolistny. Dzięki trawom różana rabata nabiera swobodniejszego charakteru. Warto więc wśród krzewów róż posadzić także kępy ozdobnych gatunków, np. trzęślicy modrej czy miskantu chińskiego.

Zarówno byliny, jak i trawy ozdobne oraz rośliny jednoroczne należy sadzić w odległości około 50 cm od róż rabatowych, które niezbyt dobrze znoszą konkurencję korzeni innych roślin, a poza tym przed zimą róże musimy kopczykować. Krzewy róż najlepiej sadzić w ogrodzie jesienią lub na wiosnę.

Róża rabatowa
Róża ‘Bonica 82’

W grupie róż rabatowych znajdziemy wiele pięknych odmian, różniących się wielkością, budową i kolorem kwiatów. Możemy zdecydować się na mocne i zdrowe róże klasyczne, jak np. ‘Bonica 82’ o różowych kwiatach lub żółto kwitnąca ‘Friesia’. Wśród nowszych odmian na pewno wybierzemy te o kwiatach pojedynczych lub półpełnych, na przykład ‘Celina’, ‘Brautzauber’ i ‘Famosa’. Warto także zwrócić uwagę na coraz popularniejsze róże o kwiatach w romantycznych, pastelowych odcieniach kolorów, jak na przykład ‘Melissa’, ‘Apricola’, ‘Lions-Rose’ czy ‘Rosenprofessor Sieber’.

Przeczytaj koniecznie:  Hydrożele magazynujące wodę

Takie bogactwo odmian sprawia, że trudno zdecydować, jaką różę wybrać – wszystkie są przecież tak piękne. Na szczęście nie musimy się ograniczać do jednej odmiany. Nawet jeśli kupimy kilka krzewów, na pewno znajdziemy dla nich trochę miejsca w naszym ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *