Ogród ogrody i trawniki rośliny rośliny doniczkowe rośliny ogrodowe szklarnie/ogrody zimowe zieleń na parapecie zielone aranżacje

Kwiaty, jakich mało

PassifloraSam fakt, że rodzaj Passiflora obejmuje około 450 gatunków, a do tego należy jeszcze doliczyć niezliczoną liczbę odmian, czyni z męczennicy pnącze jedyne w swoim rodzaju, zdobiące tarasy, parapety mieszkań, ogrody zimowe oraz rabaty. Pojemniki do uprawy passiflory powinny być dosyć obszerne i wyposażone w kratkę podporową. Rośliny lubią ciepło, dlatego eksponuje się je w pełnym słońcu i na stanowiskach osłoniętych od wiatru. To, jak długo pozostaną na wolnym powietrzu, zależy od temperatury; przestawia się je w ciepłe miejsce, gdy słupek rtęci spada poniżej pięciu kresek, bardziej wrażliwe gatunki i odmiany muszą się rozwijać w temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza. Męczennicę podlewa się umiarkowanie tak, aby nie dopuścić do przemoczenia bryły korzeniowej. Latem zasila się ją nawozem raz w tygodniu.

Męczennica w ogrodzie

Passiflora
Męczennica – pasjonujący kwiat

Gatunki zimotrwałe, tolerujące temperaturę piętnastu stopni poniżej zera, można wysadzać bezpośrednio do gruntu, o ile stanowisko jest osłonięte od wiatru. Do takich roślin zalicza się m.in. męczennica błękitna. Gatunki te wykorzystuje się do dekorowania pergoli, altanek, bramek wejściowych i płotów. A jeśli w ciągu pierwszych trzech lat uprawy będziemy je odpowiednio osłaniać przed mrozem, na przykład świerkowymi gałązkami lub liśćmi, to w razie przypadkowego przemarznięcia pędów zimą, wiosną i tak wykształcą się nowe. Podłoże do uprawy powinno być przepuszczalne.

Męczennica może też być uprawiana w warunkach domowych. Na jasnych parapetach świetnie spisują się niskie, ale od samego początku bujnie kwitnące gatunki, takie jak Passiflora biflora czy Passiflora citrina. Spora część gatunków wykształca smaczne, słodko-kwaskowe owoce. Doliczono się około 60 gatunków, spośród których bodaj największe znaczenie ma męczennica jadalna. Owoce wykształca też męczennica olbrzymia oraz gatunek Passiflora alata.

Kwitną, owocują, pachną i dekorują

Passiflora
Pnącze passiflory na drabince

Najlepszych zbiorów należy się spodziewać w uprawie pod szkłem. Bo choć teoretycznie mogą też owocować gatunki uprawiane na wolnym powietrzu, to w naszym klimacie nie należy sobie zbyt dużo obiecywać. Kwiaty nie mogą być zapylone własnym pyłkiem, dlatego warto od razu posadzić kilka roślin. Kwiaty męczennicy są zadziwiające. Niektóre są imponująco duże i bardzo ciekawie zbudowane. Kwiaty wyrastają pojedynczo lub w niewielkich gronach w pachwinach liści. Pachną i odurzają swoim zapachem od czerwca do października, chociaż ich kwiaty utrzymują się zaledwie jeden dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *