OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Goździki wieloletnie

GoździkiGoździki wieloletnie reprezentowane są przez wiele gatunków. Są wśród nich bardzo małe, tworzące gęste poduszeczki wysokości 5 cm, np. goździki: alpejski, drobnołuskowy, lodnikowy czy zaniedbany. Mogą być one ozdobą skalniaka, niewielkiej skarpy lub murku. Nadają się także do sadzenia między płytkami chodnikowymi i kamieniami. Co warto wiedzieć o goździkach?

Piękne goździki w ogródku

Różowe goździki
Różowe goździki w wazonach

Niektóre goździki osiągają wysokość 15-25 cm, a ich pędy częściowo się pokładają. Należą do nich goździki: siny, tworzący szaroniebieskie kobierce, kropkowany o łodygach i liściach trawiasto-zielonych, nadający się do obsadzania większych powierzchni, i pierzasty, tworzący ładne kobierce, chętnie uprawiany ze względu na nadające się do cięcia pachnące kwiaty. Do wysokich goździków bylinowych należą goździki kartuzek i pyszny, dorastające do 50 cm wysokości, szczególnie przydatne w ogrodach naturalistycznych, i goździki olbrzymi i Pontedery (80 cm wysokości), które z powodzeniem mogą urozmaicić rabatę bylinową i są efektowne jako kwiaty cięte.

Goździki
Kobierzec goździków

Kwiaty goździków mają przeważnie jednolitą barwę: różową w różnych odcieniach, czerwoną, liliową i białą z ciemniejszym pierścieniem w środku. Niektóre z nich mają przyjemny zapach (goździki pierzasty, pyszny i siny). Ich pora kwitnienia jest dość zróżnicowana. Od maja do czerwca rozwijają się kwiaty goździków: alpejskiego, lodnikowego i sinego, od czerwca do września kwitnie goździk kropkowany, a od sierpnia do września goździki kartuzek i Pontedery. Goździki to bardzo piękne kwiaty, które mogą urozmaicić niejedną rabatę w ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *