Ogród ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Dzikie gatunki powojnika są silne i zdrowe

PowojnikPowojniki są powszechnie zaliczane do grupy najpiękniejszych roślin pnących. Niestety, mają także opinię krótkowiecznych. Dotyczy ona przede wszystkim okazów rosnących na glebach bardzo ciężkich, nieprzepuszczalnych, stale nadmiernie wilgotnych. W takich warunkach zdarza się, że powojnik nagle więdnie i zasycha. Na porażenie chorobą nazwaną obumieraniem albo więdnięciem powojnika podatne są zwłaszcza odmiany szczepione wielokwiatowe. Niedogodne warunki stanowiskowe osłabiają roślinę, która staje się bardziej podatna na ataki grzybów chorobotwórczych.

O powojniku

Clematis montana
Powojnik górski

Jeżeli chcemy uniknąć rozczarowań związanych z nieudaną uprawą powojników, sięgnijmy po rośliny, które niewiele się różnią od swych dzikich przodków. W naszym ogrodzie może rosnąć powojnik alpejski Clematis alpina, górki Clematis montana, Clematis tangutica, włoski Clematis viticella i odmiany powojnika zwyczajnego Clematis vitalba. Chociaż mają one wyraźnie mniejsze kwiaty, są bardziej witalne i kwitną bujniej niż odmiany wielokwiatowe. Pamiętajmy, że powojniki lubią ciepło w wyższych partiach, ale korzenie i podstawy pędów lubią mieć ukryte w chłodnym cieniu bylin.

Fioletowy powojnik
Clematis przy domu

Powojniki to jedne z piękniejszych pnączy w ogrodach przydomowych. Powojniki o pełnych kwiatach są śliczne, ale mniej odporne na choroby niż formy dzikie drobnokwiatowe. Warto też pamiętać, że powojniki botaniczne i bylinowe najczęściej mają mniejsze wymagania niż powojniki wielkokwiatowe. Ich wymagania zależą od gatunku czy grupy, do której należą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *