Dom poradniki zdrowy dom

Trzy rzeczy, które zmienią twój ogród na nowoczesny

azjatycki ogród
źródło: https://www.pinterest.com/pin/315252042638262059/

Żeby wpłynąć na wizualną stronę ogrodu dosyć mocno należy skupić się na trzech rzeczach. Może się to wydawać banalne, ale tak naprawdę to trzech elementów zależy efekt wizualny oraz nowoczesność naszego podwórka. Każdy z elementów ma swoją górną i dolną granicę cenową. Nowoczesne nie oznacza od razu najdroższego. W tym przypadku dużo zależy od naszej pracy i serca włożonego w zmiany. Jeżeli będziemy do tego pomysłowi jeszcze zaoszczędzimy.

Harmonia zieleni

Chaos i zaniedbanie to czynnik numer jeden, który skreśla wasze marzenia o nowoczesnym ogrodzie. Źle dobrane miejsca dla kwiatów i krzewów to częsty widok w amatorskim ogrodzie. Grzechem numer jeden jest stan trawnika. Zwykle siejemy trawę na nieprzygotowanej ziemi. W naszym kraju zakup rolek z trawą ciągle uważany jest za burżuazję. Ludzie tego nie robią ponieważ uważają to za zbyt drogą inwestycję. Jest to jednak jedna z najlepszych inwestycji. Nie dosyć, że mamy wtedy równą pozbawioną chwastów zieleń, to jeszcze możemy ją dodatkowo zabezpieczyć. Pod rolką trawy zwykle umieszcza się dwie rzeczy. Jedną jest piach zaś drugą specjalna włóknina, która blokuje większość chwastów. Przepych nie jest cechą nowoczesnej działki. Podobnie jak w domu pamiętajmy by przestrzeń do życia i poruszania się stanowiła większość. Już samo zadbanie o trawę oraz przesadzenie krzewów i kwiatów przybliża was do ostatecznego efektu metamorfozy.

Chodniki i krawężniki

chodnik w ogrodzie
źródło: https://www.pinterest.com/pin/439663982348678344/

Kostka brukowa to nie jedyna opcja jaką macie przy wykonywaniu chodnika. Stare czerwone cegły, drewniane deski czy nawet małe kamienie i otoczaki mogą posłużyć za podstawę nowej ścieżki. Do tego krawężniki również w kilku opcjach. Modne stało się wbijanie pali drewna, jednak jest to rzecz pracochłonna. Trzeba też sporo materiału by obudować całą ścieżkę z dwóch stron. Kupcze cementowe krawężniki to najlepsza opcja. To ścieżki, po których się poruszamy decydują o harmonii ogrodu. Mamy wyznaczoną trasę dla gości, który nie wydeptują nam trawy. W końcu lepiej chodzić po zadbanym chodniku niż trawie czy ziemi.

Nowoczesny także w nocy

deski
źródło: https://www.pinterest.com/pin/7740630585457587/

Efekt naszej pracy będzie niewątpliwie budził podziw w czasie dnia. Ale bez odpowiedniego oświetlenia nikt nie zobaczy go wieczorem. A to przecież wieczór jest porą, która zwykle skłania do grillowania razem ze znajomymi w okresie wakacyjnym. Światła solarne w mojej opinii będą wieczne żywe. Wydając trochę więcej niż kilka złotych możemy zakupić solidne solary ogrodowe. Nawet przy średnim zachmurzeniu potrafią zgromadzić bardzo dużo energii na niemal cały wieczór oświetlania ścieżki lub strategicznych punktów podwórka. Tanim sposobem na oświetlenie chodnika jest też instalacja LED-ów w podłożu. Wystarczy jedna żarówka co jeden metr. Opcją preferowaną przez projektantów jest wykorzystanie starych latarni, które w miniaturowej formie mogą oświetlać dowolną cześć ogrodu. Mają dużo szerszy strumień światła, dlatego wystarczy tylko kilka sztuk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.