DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ RTV

Chłodny dom w upalne lato

pies na trawie
źródło:http://pixabay.com/pl/pies-dziewczyna-lato-pla%C5%BCa-764484/

Temat redukowania temperatury domu w czasie wakacji zainteresował mnie kilka lat temu. Mój domowy komputer stacjonarny źle znosił temperatury powyżej 25 stopni w mieszkaniu. A zdarzały się nawet skoki do 28 stopni, które były dla niego naprawdę szkodliwe. Zwłaszcza podczas pracy gdy rdzenie procesora musiały rozkręcić się do 100% mocy. A jak wiadomo najlepsza temperatura dla elektroniki oscyluje wokół 18-20 stopni. Nawet człowiek w czasie ponad 30 stopniowych upałów marzy o znacznie niższej temperaturze i rześkim powietrzu. Są metody na uzyskanie tego efektu w niemal każdym domu. Jednak wymagają od nas także wkładu finansowego.

Specjalne rolety wewnątrz lub na zewnątrz

rolety
źródło: http://pixabay.com/pl/%C5%BCaluzje-rolety-otwarte-luki-wygl%C4%85d-201173/

To przez okna wpada najwięcej ciepła. Nawet jeżeli zamkniemy je na cały dzień nie zredukujemy temperatury. Najczęstszą radą jaką słyszę jest otwieranie okien wieczorem lub z rana a następnie zamykanie ich w ciągu dnia. Dzięki temu chłodniejsze powietrze trafia do pomieszczenia zaś ciepłe nagromadzone w ciągu dnia zostaje na zewnątrz. Jednak „goła” szyba sama w sobie staje się kaloryferem dla domu. Padające na nią promienie słoneczne nagrzewają ją do wysokich temperatur, które później trafiają do pomieszczeń. Żeby usunąć ten efekt należy zamontować rolety przeciwsłoneczne. Są dwa typy takich rolet. Jedne montujemy w środku pokoju, drugie na zewnątrz. Z doświadczenia wiem, że te zewnętrzne są lepsze ponieważ odbijają promienie, które nie dostają się nawet to zewnętrznej szyby. Dzięki temu redukujemy temperaturę o dodatkowe 1-2 stopnie. Wewnętrzna roleta jest jak najbardziej dobra, ale uwierzcie mi, że ciepło nagromadzone na zewnętrznej szybie będzie odczuwalne. Inną funkcją rolet jest utrzymanie chłodnego powietrza w domu. Powłoka, którą są pokryte działa na dwa fronty. Z jednej strony blokuje dostawanie się ciepła do pomieszczenia a z drugiej ucieczkę chłodnego powietrza na dwór.

Klimatyzator czy wentylator?

wiatrak
źródło: http://pixabay.com/pl/klimatyzacja-wentylator-pu%C5%82ap-387006/

Mamy tutaj podobną sytuację jak w przypadku rolet. Obie rzeczy są dobre, ale jedna daje nieco lepsze rezultaty. Wentylator pozwala poczuć chłód i zredukować temperaturę w pomieszczeniu, ale tylko po części. Nie zmniejsza on temperatury o kilka stopni tylko redukuje uczucie ciepła. Klimatyzator działa bezpośrednio na temperaturę pomieszczeń. Gdyby spojrzeć na kwestie ceny widzimy duża przewagę wentylatora, który jest po prostu tani. Drogi klimatyzator przenośny to urządzenie, które lepiej spisze się w biurze, miejscu pracy czy pomieszczeniu publicznym. Dla domu może być to za duży wydatek. Chyba, że tak jak ja chcecie chronić was sprzęt elektroniczny i zredukować temperaturę o dobre 3-5 stopni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.