DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ poradniki

Modne i długowieczne płytki dla nowoczesnego domu

Nowoczesne i modne mieszkanie nie powinno być królestwem plastiku i zimnego metalu. Podłogi, skosy oraz blaty kuchenne są najbliżej natury. Te części domu proszą się o wykorzystanie drewna, kamienia oraz gresu. Sprawdźmy, jakie są obecne trendy w wykończeniu wnętrz. Zobaczmy, który rodzaj płytek wytrzyma najdłużej?

Odporne na ścieranie płytki z Gresu

gres
źródło: http://foter.com/

Duży rozstrzał cenowy płytek z gresu sprawia, że są często wybierane zarówno na przydomowe chodniki, jak i podłogę do salonu i przedpokoju. Mieszanka gliny, piasku kwarcowego, skalenia, szamotu i kaolinu tworząca gres techniczny (sprawdź) w połączeniu z dużym naciskiem i wysoką temperaturą wypalania tworzy materiał odporny na ścieranie. Tani gres zwany szkliwionym jest mrozoodporny i świetnie nadaje się do układania na tarasach i balkonach. Ze względu na niską cenę ma jedynie trzecią klasę ścieralności. Wygląda bardzo estetycznie w łazienkach, a także nowoczesnych kuchniach. Jeżeli wasz budżet nie ma ograniczeń, to lepszym wyborem może okazać się gres polerowany. Jak sama nazwa wskazuje, dzięki polerowaniu jest śliski i bardziej elegancki. Jednak między modelami polerowanymi istnieje duża różnica w klasie ścieralności, która może być nawet niższa od gatunku szkliwionego.

Inne płytki ceramiczne

gres
źródło: http://foter.com/

Typowa płytka ceramiczna o klasie ścieralności PEI III jest w stanie imitować dowolny rodzaj kamienia, drewna i innego materiału, który sobie wymarzymy. Płacimy tutaj za poziom imitacji oraz naturalny i nietoksyczny materiał łatwy w utrzymaniu. Jeżeli będziemy o nie dbać, to wytrzymają nawet kilkadziesiąt lat. Ceramika jest połączeniem gliny, talku, piasku oraz uszlachetniających dodatków mineralnych. Proces wypalania jest podobny do gresu.

granit
źródło: http://foter.com/

Na rynku remontowym zarysowuje się duża przewaga gresu nad innymi typami płytek podłogowych. Granit oraz klinkier jest najmniej widoczny w ofertach dużych marketów budowlanych. Lepiej wygląda sytuacja terakoty, o której zapomina wiele osób przy projektowaniu nowoczesnych wnętrz. Ten bardzo stary materiał, również tworzony z wypalanej gliny posiada ogromne możliwości dostosowania koloru oraz wzoru do pomieszczenia. Do tego jest trwały i elegancki. Niestety ustępuje pod względem wytrzymałości i ścieralności topowemu gresowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.