BUDOWA I REMONT Materiały budowlane podłogi

Płytki gresowe – jakie wybrać?

Dlaczego warto wybierać gresy jako okładzinę podłogową? Przede wszystkim z takich powodów, że są materiałem mniej nasiąkliwym niż terakota, mają jednolitą strukturę i nawet po obtłuczeniu nie zmieniają koloru. Poza tym są bardzo twarde, wytrzymałe na ścieranie i mrozoodporne, stąd nadają się zarówno do wnętrz budynków, jak i na zewnątrz, np. na tarasy czy balkony.

Gres techniczny do garażu, piwnicy lub pomieszczenia gospodarczego
Gresy techniczne do garażu, piwnicy lub pomieszczenia gospodarczego

Do garażów, kotłowni czy pomieszczeń gospodarczych polecane są gresy techniczne. Tego typu gresy nie są podatne na ścieranie i charakteryzują się dużą odpornością na działanie środków chemicznych, np. kwasów czy zasad. Niektóre gresy techniczne wymagają jednak impregnacji, która zabezpiecza wierzchnią warstwę płytek (chroni ich kolor i fakturę).

Gresy występują w trzech rodzajach:

  • gresy szkliwione,
  • gresy polerowane,
  • gresy techniczne.

Gresy szkliwione i polerowane wyróżniają się znacznymi walorami estetycznymi i są zwykle wybierane jako wykończenie podłóg czy ścian do wnętrz budynków. Gresy techniczne były pierwszym z rodzajów gresów rozpowszechnionych w naszym kraju. Ze względu na metodę produkcji w ich strukturze można zauważyć na powierzchni płytki charakterystyczne ziarna (tego typu gresy mają chropowatą fakturę). Gresy techniczne występują w trzech rodzajach powierzchni wykończenia: naturalnym, polerowanym i o podwyższonych parametrach antypoślizgowych.

Płytki gresowe mogą być barwione w masie, jednak ich najbardziej popularne i jednocześnie najtańsze kolory – szary i beżowy – wynikają z normalnej barwy, na jaką płytki są wypalane. Gresy techniczne wybierane są do pomieszczeń, w których liczy się nie tyle wygląd, co parametry techniczne. Najbardziej znanymi producentami gresu są takie marki, jak: Cersanit, Ceramika Paradyż, Opoczno, Stargres, Kwadro Ceramika, Vinderen. W sklepie budowlanym NOMI można znaleźć wiele produktów z kategorii gresy – w różnych rodzajach i przedziałach cenowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *