BUDOWA I REMONT Łazienka

Jak wybrać muszlę toaletową?

Aranżując czy remontując łazienkę, zastanawiamy się, jaką wybrać muszlę toaletową. To tylko z pozoru łatwy wybór. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę nie tylko stylistykę łazienki, jej charakter i pozostałe elementy dekoracyjne, ale także możliwości techniczne różnych rozwiązań. Obecnie na rynku mamy do dyspozycji tysiące modeli muszli toaletowych. Na którą się zdecydować? Którą wybrać? Czym się kierować, dokonując zakupów?

Miska toaletowa
Nowoczesna wisząca miska WC i bidet

Remontując łazienkę, nie zawsze możemy pozwolić sobie na muszlę, która nam najbardziej odpowiada. Muszla klozetowa (sprawdź) może bowiem mieć różny odpływ. Do misek ustępowych prowadzi się przewody kanalizacyjne o średnicy 110 mm. Miskę z kanalizacją łączy sztucer. Wyróżnia się dwa rodzaje odpływów:

– warszawski – wyjście z muszli w kierunku pionowo w dół (coraz mnie popularny),

– poznański – wyjście z muszli w kierunku poziomo w tył (popularny w przypadku misek na stelażu).

Miska WC
Prostokątna miska toaletowa

Kolejna kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę, to sposób montażu muszli – czy ma być to muszla stojąca oparta na podłodze (przykręcona lub przyklejona), czy muszla wisząca, przykręcona do stelaża lub bezpośrednio do ściany. Chociaż muszla wisząca jest trudniejsza w montażu, to jednak posiada same zalety. Cała podłoga pod muszlą jest odsłonięta, co ułatwia sprzątanie. Dodatkowo montaż wiszącej muszli klozetowej sprawia, że małe łazienki stają się optycznie większe.

Zielona łazienka
Owalna stojąca miska klozetowa

Inny aspekt, jaki należy rozważyć, wybierając muszlę toaletową, to rodzaj spłuczki. Zasadniczo wyróżnia się spłuczki nadtynkowe i podtynkowe. Wśród spłuczek nadtynkowych znajdują się: górnopłuki (zbiornik z wodą zawieszony pod sufitem), dolnopłuki (zbiornik podobny do górnopłuków, ale zawieszony bezpośrednio nad miską) i kompakty WC (porcelanowy zbiornik skręcony z miską tworzą całość). W ostatnim czasie na popularności zyskują jednak spłuczki podtynkowe, w których zbiornik spłukujący, zwieszony na stelażu, ukrywa się w ścianie. Na widoku pozostaje jedynie przycisk spłukujący, umieszczony na ścianie.

Jeszcze inni, kupując muszlę klozetową, zwracają uwagę na deskę sedesową, kształt muszli, cenę czy producenta ceramiki sanitarnej. Jest wiele czynników, jakie należy uwzględnić, kupując muszlę toaletową. Niektórzy chcą mieć muszlę połączoną z bidetem, jeszcze inni wybierają tylko wśród bezkołnierzowych misek WC albo tych z oszczędnym spłukiwaniem. Warto jednak pamiętać, by ceramika łazienkowa zawsze komponowała się z całością wystroju łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *