DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ ekologia i oszczędność w domu inteligentne technologie w domu poradniki

Smartfon jako pilot do sterowania domem

Koncepcja domu sterowanego głosem i gestami powstała dziesiątki lat temu. Zapoczątkowali ją marzyciele, którzy swoją wyobraźnią wykraczali poza ramy codzienności. Pisarze książek science fiction mogą być uznani za prekursorów niektórych pomysłów obecnie stosowanych w nowoczesnym budownictwie i technologii. Mimo iż świat nie rozwinął się tak bardzo, jak pisał Stanisław Lem czy widzieliśmy w filmie „Łowca Androidów” to niektóre technologie są możliwe do wdrożenia w przeciętnym domu pełnym elektroniki użytkowej.

Pilot doskonały

zdalne sterowanie ogrzewaniem w systemie android
źródło: https://pixabay.com/

Po co tworzyć urządzenie sterujące, działające na autorskiej aplikacji, skoro już dawno co druga osoba posiada je w swojej kieszeni? Smartfony, czyli telefon komórkowy i komputer kieszonkowy (PDA) w jednym przegoniły klasyczne telefony już w 2013 roku. Ponad 3 lata temu sprzedano więcej egzemplarzy urządzeń z ekranem dotykowym i podzespołami podobnymi do tych, które znamy z komputerów osobistych i laptopów. Stworzenie na nie systemu operacyjnego, który byłby przyjazny dla programistów, pozwoliło rozwinąć dział tworzący aplikacje mobilne. Posiadając nawet niskiej klasy smartfon opartym o system Android, iOS lub Windows Phone możemy zwiększyć jego funkcjonalność o sterowanie urządzeniami elektronicznymi na odległość. Do wyboru mamy technologię bluetooth lub modem Wi-fi, który pozwala na sterowanie smartfonem poza domem.

kotłownia ogrzewanie
źródło: https://pixabay.com/

Na początku ogrzewanie i oświetlenie

Aplikacje służące do sterowania urządzeniami w domu można podzielić na trzy kategorie takie jak: bezpieczeństwo, multimedia i oszczędzanie. Ten ostatni wiąże się z podstawowymi kosztami utrzymania domu, na które składa się ogrzewanie, woda i prąd. Każde z tych mediów może być sterowane na odległość w celu zredukowania kosztów utrzymania. Wpływamy tym samym pozytywnie na ekologię. Do tej pory najlepiej działa zdalne sterowanie ogrzewaniem, które można zostać zaimplementowane w kotłach gazowych i piecach tradycyjnych. Aplikację do sterowania zdalnego zapewnia producent. Przykładem może być JunkersHome współpracująca z kotłami tego producenta (sprawdź). Przejrzysta aplikacja na smartfona pokazuje temperaturę, którą można programować, dostosowując do warunków na dworze i naszej obecności w domu lub poza nim. Sterowanie oświetleniem to ciekawa metoda, która łączy bezpieczeństwo i oszczędność. Możemy zaprogramować oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne tak, by włączało się o określonych porach dnia. Światło w pomieszczeniach skutecznie odstrasza złodzieja. Jeśli chodzi o wodę, sterowanie dotyczy podgrzewania jej w bojlerze.

Analityka pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych

zdalne sterowanie ogrzewaniem
źródło: https://pixabay.com/

Nie bez przyczyny modne systemy solarne służące do podgrzewania wody oraz inne urządzenia do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych również mogą być sterowane i monitorowane. Właściciele domów jednorodzinnych chcą wiedzieć, jak bardzo ich inwestycja się opłaciła. Natomiast sterowanie panelami słonecznymi lub przydomową elektrownią wiatrową wiązałoby się z ustawieniem ich w kierunku do pobieranego źródła energii. Solary musiałyby być bardziej mobilne, co wiąże się z instalacją na specjalnym obrotowym stelażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *