ekologia i oszczędność w domu inteligentne technologie w domu inteligentny dom

Domowy serwer i zdalne sterowanie urządzeniami

Stworzenie z domu lub mieszkania prawdziwego centrum dowodzenia sterowanego aplikacjami i przechowującego dane do pracy i rozrywki jeszcze nigdy nie było tak realne, jak obecnie. Na co dzień używamy smartfonów, komputerów przenośnych i korzystamy z wielu innych urządzeń elektronicznych łączących się z internetem. Każde z tych urządzeń może posłużyć jako klucz dostępu i pilot do sterowania w jednym. Natomiast jeden z kilku systemów, które za chwilę przedstawię, stworzą z naszego domu elektroniczne centrum danych oraz idealne miejsce do wypoczynku.

Mieszkanie komfortowe jak nigdy dotąd

ogrzewanie
źródło: https://pixabay.com/pl/

Upał oraz przymrozek to dwa skrajne przykłady warunków atmosferycznych, które mają wpływ na temperaturę w naszym mieszkaniu. Za przymrozek odpowiada przede wszystkim niska temperatura powietrza. Żeby utrzymać komfortowe 20 stopni Celsjusza w domu, należy włączyć ogrzewanie i w miarę możliwości wpuścić do pomieszczeń jak najwięcej słońca. Natomiast podczas upałów zasłanianie okien roletami oraz włączenie klimatyzacji jest niezbędne do obniżenia temperatury. Gdy nie ma nas fizycznie w mieszkaniu, nie ma możliwości wykonać tych czynności. Przynajmniej tak było jeszcze przed erą smartfonów i internetu. Teraz wystarczy posiadać zdalne sterowanie ogrzewaniem pieca, by ustawić temperaturę, będąc poza domem. To samo tyczy się zasłaniania rolet czy nawet automatycznego włączania klimatyzacji. Inteligentne systemy zarządzające temperaturą stosowane są w piecach Junkers a klimatyzacja, może zostać wyposażona w dodatkowe urządzenie pozwalające na łączenie się z routerem i Wifi. Cały system oszczędzania energii (sprawdź) grzewczej i elektrycznej może opierać się o połączenie urządzeń wyposażonych w wifi z naszym smartfonem. Oczywiście rolety okienne muszą mieć własne urządzenie do opuszczania i podnoszenia materiału oparte o silniczki i podłączone do prądu. W sklepach Android oraz iOS dostępne są aplikacje do zdalnego zarządzania klimatyzacją znanej japońskiej firmy. Niestety działają one tylko z klimatyzatorami tej marki. To samo dotyczy aplikacji firmy Junkers, która działa tylko z ich wyrobami.

Domowy serwer – gigantyczna ilość zastosowań

dane
źródło: http://foter.com/

Serwery może być programem lub komputerem tworzącym sieć udostępniającą dane, bądź łączącą różne komputery, lub urządzenia multimedialne. Udostępnianie zasobów jest tutaj kluczem, który przez najbliższe lata będzie coraz ważniejszy, także dla użytkowników prywatnych. Amatorskie zastosowania serwerów dla domu ma mnóstwo zastosowań, które wcale nie wiążą się z czystą rozrywką. Domowy serwer może być naszą pamięcią, na której będziemy przechowywać najważniejsze pliki do pracy, materiały wideo, projekty dokumentów oraz zdjęcia i filmy z wakacji. To taka prywatna chmura, do której dostęp mamy tylko my. Cena podstawowego serwera dobrej jakości zaczyna się od 390 złotych. Zmieścimy w nim jeden dysk NAT. Jest to bardzo oszczędne urządzenie, które w trybie hibernacji pobiera maksymalnie 4 W energii. Dla naprawdę wymagających użytkowników domowych wystarcza serwery plików w cenie 700-800 złotych. Droższe urządzenia sprawdzą się w małej firmie lub dużych przedsiębiorstwach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.