DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ inteligentne technologie w domu inteligentny dom

Sterowanie mieszkaniem z systemem android lub komputerem

Każda osoba z młodego pokolenia jest w stanie wyobrazić sobie w pełni automatyzowane mieszkanie sterowane na przykład głosem czy klaśnięciem w dłonie. Wizja świata sterowanego komputerowo znana z filmów „Ja robot”, „Człowiek demolka” czy „Pamięć absolutna” jest do zrealizowania już dziś. Stworzenie takiego projektu na szeroką skalę to moim zdaniem kwestia przynajmniej 20 lat biorąc pod uwagę adaptację ludzi na nowe technologie. Jednak każdy z was może na własną rękę już teraz zautomatyzować swoje mieszkanie w bloku czy dom jednorodzinny mając nad nim pełną kontrolę nie tylko w środku domu ale i poza nim.

http://www.pinterest.com/pin/368380444490146452/
http://www.pinterest.com/pin/368380444490146452/

Automatyzacja mieszkania dostępna dzięki androidowi

Wielu bogatych ludzi używa automatyzacji od dobrych kilku lat. Systemy bezpieczeństwa, otwierane bramy, automatyczne żaluzje czy sprzęt audio to dla wielu ludzi standard. Jest to jednak tylko przedsmak tego co można zautomatyzować. System znany z telefonów komórkowych oraz tabletów noszący nazwę android to całkiem zmyślny program. Można zainstalować na nim mnóstwo aplikacji, które przy odpowiednim sprzęcie będą działały bez żadnych problemów i spowolnień. Jeżeli posiadacie system android w waszym telefonie możecie operować aplikacjami zdalnie przez Internet. Jeżeli w domu jest sieć wifi możecie sterować między innymi światłami w całym domu, ogrzewaniem centralnym oraz wszystkimi urządzeniami elektronicznymi w tym lodówką, telewizorem czy pralką. Mózgiem całego systemu jest odpowiedni komputer, który zostanie podłączony do wielu urządzeń i zgrany z aplikacjami w telefonie. Można o tym poczytać w książce „Inteligentny dom. Automatyzacja mieszkania za pomocą platformy Arduino”.

http://www.pinterest.com/pin/160229699215541418/
http://www.pinterest.com/pin/160229699215541418/

Co zyskujemy i za jakie pieniądze?

Cena takiego systemu jest zależna od firmy, która go wam zamontuje. W sieci można znaleźć firmy specjalizujące się tego typu technologiami. Przeglądając oferty zarówno polskich dystrybutorów jak i zagranicznych wnioskuję, że sam chip to najmniejszy wydatek. Jego koszt w zależności od wersji i możliwości to od 30 do 100 złotych. Cały zestaw ze wszystkimi kablami oraz urządzeniami pośrednimi może wynieść was od 400 do 1000 złotych. Czy to dużo? Nie sądzę ponieważ za tym systemem kryje się także wielka oszczędność oraz przezorność. Chodzi bowiem o możliwość monitorowania ogromnej ilości parametrów i sterowania urządzeniami w sposób wcześniej niedostępny. Woda, energia elektryczna, ogrzewanie i wiele innych rzeczy może być teraz lepiej dostosowanych do potrzeb i kontrolowanych zwykłym telefonem z androidem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *