DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ ekologia i oszczędność w domu inteligentne technologie w domu inteligentny dom

Inteligentne oświetlenie i wielobarwna żarówka

Czy jedynym sposobem na oszczędzanie energii elektrycznej z oświetlenia jest wymiana żarówek na LEDy? Według badań, typowe Ledy włączane bardzo często i używane w nieodpowiedni sposób nie będą dla domu oszczędne. Chodzi przede wszystkim o długość działania takiego oświetlenia, które w wielu polskich domach jest raczej sprawą dyskusyjną. Idąc do łazienki zapalacie światło na kilka chwil. Jedynie salon oraz pokój dziecka są oświetlone przez większą część pory wieczornej. Nowe technologie oparte na systemie inteligentnego domu mogą zaradzić problemom z oświetleniem oraz nadadzą nową jakość jeśli chodzi o kolorowe światło żarówek.

oświetlenie led
źródło: Pinterest

Światło, ruch, ekologia

W założeniu inteligentnego domu większość wykonywanych przez was czynności związanych z elektroniką ma być zautomatyzowana. Na chwilę obecną dostępne są aplikacje na androida współpracujące z systemem komputerowym zainstalowanym w mieszkaniu. Koszt takiego systemu to od 150-400 złotych i więcej w przypadku dużych mieszkań. Oświetlenie jest dosyć wdzięcznym systemem, które może być sterowane bez waszej ingerencji i wykorzystania tabletu czy telefonu. Chodzi oczywiście o ruch. Światła włączające się w momencie, gdy czujnik wyłapie w nich poruszającego się człowieka, są dostępne w sklepach od dawna. Kosztują niewiele i wykorzystywane są głównie przed drzwiami wejściowymi domu. Światła włączające się pod wpływem ruchu w mieszkaniu to świetny pomysł na oszczędzanie. Instalujecie w mieszkaniu żarówki energooszczędne oraz małe diody LED na przykład w miejscu gdzie są schody. Czujniki wykrywają ruch i zapalają światło w każdym pomieszczeniu, do którego wejdziecie. Producent pomyślał o zwierzętach domowych i dostosował ustawienia tak by czujniki nie włączały się za każdym razem, gdy pies lub kot wejdzie do konkretnego pomieszczenia.

Kolorowe żarówki RGB

żarówka RGB
źródło: Pinterest

Ciekawostka, która z czasem może stać się bardzo standardowa w waszym domu to wielokolorowa żarówka RGB. Bardzo możliwe, że już o niej słyszeliście, ale pewnie nikt z waszych znajomych jej nie posiada. Jest to nowa technologia działająca na bardzo prostej zasadzie zmiany kolorów w diodach LED. Żarówka diodowa RGB w wersji multicolor to koszt około 100-150 złotych. Posiada standardowe wymiary, a jej trwałość notowana jest na 30 tysięcy godzin. Pobór prądu jest dziesięciokrotnie niższy niż w standardowych żarówkach. Sterowanie kolorami odbywa się za pomocą pilota, który można zaprogramować tak by oświetlenie zmieniało kolor co kilka lub kilkadziesiąt sekund. Dla mnie jako użytkownika takiej żarówki najistotniejsze jest zapewnienie producenta o jej trwałości nawet w momencie częstego włączania i wyłączania. Cena może trochę odstraszać, jednak jej żywotność pozwoli cieszyć się mocnym i wielokolorowym światłem przez wiele miesięcy co jest niewątpliwe oszczędnością.

 

Więcej informacji na temat systemów sterowania oświetleniem – http://helvar.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *