akcesoria ogrodowe OGRÓD oświetlenie ogrodowe

Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu

Po zmroku ogród staje się tajemniczą krainą, która ginie w ciemnościach. Ale wcale nie musi tak być! Zainstalujmy lampy ogrodowe i niech się stanie jasność… O oświetleniu działki lub ogrodu należy pomyśleć już na etapie projektu zagospodarowania terenu wokół domu. Lepiej odpowiednio wcześniej przewidzieć i szczegółowo zaplanować, co i jak chcemy oświetlić, zanim zasadzimy wszystkie rośliny i posiejemy trawnik. Jaki rodzaj oświetlenia do ogrodu możemy wybrać?

Dlaczego powinniśmy oświetlać działkę? 

Lampa Florencja 1P Sanico Electronics z oferty NOMI
Lampa Florencja 1P Sanico Electronics z oferty NOMI

Są co najmniej trzy powody, dla których każda działka powinna być oświetlona bez względu na wielkość i położenie – wygoda, bezpieczeństwo i dekoracja. Wygoda jest istotna zarówno w przedogródku – na podjeździe oraz w strefie wejściowej do domu, jak i za domem, czyli w ogrodzie. Po zmierzchu, od frontu, światło nie tylko ułatwia komunikację pieszą na trasie furtka-drzwi wejściowe do domu, ale i umożliwia bezpieczny wjazd do garażu. Pomaga także rozpoznać budynek przez naszych gości i odczytać numer porządkowy ulicy. Drugim ważnym powodem oświetlania działki jest bezpieczeństwo. Z punktu widzenia domowników to samo oświetlenie pozwala z pomieszczeń, przez okno, kontrolować, co dzieje się dookoła domu. Czy ktoś nieproszony nie wchodzi na posesję? A może zastawił autem bramę wjazdową? Bez należytego oświetlenia terenu kontrola bezpieczeństwa działki nie byłaby możliwa.

Podobne zasady obowiązują w części rekreacyjnej, czyli w ogrodzie za domem. Tu jednak przeważają względy estetyczne. Światło musi być przede wszystkim dekoracją, nocną „szatą” drzew, krzewów, kwiatów i traw. Ma wydobyć z mroku wszystkie te elementy roślin i małej architektury ogrodowej, które nie są dostatecznie widoczne za dnia.

Lampa Halibut 1P Skan wisząca czarna 100W z oferty NOMI
Lampa Halibut 1P Skan wisząca czarna 100W z oferty NOMI

Aby dobrze zaplanować oświetlenie ogrodu, trzeba go podzielić na strefy. W strefach można stosować różne rodzaje źródeł światła. Lampy niskie będą oświetlać ścieżki i trawę, dekoracyjne kamienie i rośliny płożące. Wysokie lampy ogrodowe zaleją światłem drzewa i elewację domu. Miejsca szczególnie wyróżniające się, np. ozdobne klomby, rabaty, fontanny, rzeźby, można podkreślić oświetleniem wyjątkowym, najbardziej intensywnym lub najciekawiej zaaranżowanym.

Co i jak oświetlić w ogrodzie?

Taras jest miejscem wypoczynku i wieczornych biesiad, musi być zatem dobrze oświetlony. Sprawdzi się tu lampa górna, zamocowana w zadaszeniu, lub kinkiety umieszczone wysoko na ścianie domu. Ich światło nie może oślepiać, ale powinno umożliwić jedzenie, czytanie, a nawet pisanie czy pracę na komputerze. Alternatywą lamp górnych mogą być nastrojowe oprawy wiszące na barierce lub ułożone na obrzeżu nawierzchni tarasowej.

Aluminiowa lampa ogrodowa w stylu klasycznym z oferty NOMI
Aluminiowa lampa ogrodowa w stylu klasycznym z oferty NOMI

Warto też oświetlić oczko wodne w ogrodzie. Tutaj dobrze się sprawdzą reflektorki ukryte nisko w zieleni na brzegu i lampki pływające po wodzie lub zamieszczone pod wodą, na dnie zbiornika. Te umieszczone w wodzie muszą być niskonapięciowe, 12 lub 24 V. Krzewy ozdobne i pojedyncze okazy roślin trzeba wydobyć z mroku, podświetlając reflektorkami zamaskowanymi w sąsiadującej z nimi zieleni.

Wiele pomysłów na oświetlenie ogrodu możemy znaleźć w sklepie budowlanym NOMI, który oferuje szeroki asortyment lamp ogrodowych, np. wysokie latarnie, niskie lampy stojące i lampy wiszące w różnych stylach. Szukasz inspiracji do oświetlenia ogrodu, balkonu czy werandy? Chcesz kupić reflektory wbudowane płasko w nawierzchnię (np. kostkę brukową czy stopnie schodów) albo lampy solarne? Zobacz lampy ogrodowe w NOMI!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.