akcesoria ogrodowe Ogród ogrody i trawniki zielone aranżacje

Aranżacja ogrodu

Urządzanie ogroduMało który teren rekreacyjny jest odwiedzany tak chętnie i często, jak własna działka. Do jej głównych zalet należy niewielka powierzchnia, nad którą łatwo „zapanować” i która umożliwia dokonywanie ciągłych zmian, upiększeń i przebudów. Jak urządzić własny ogród? O czym pamiętać? Gdzie umieścić altanę? Oto kilka rad.

Jak urządzić własny ogród?

Wiejski ogród
Rośliny w wiejskim ogrodzie

Umiejętność aranżacji działek i małych ogródków to rzecz bardzo przydatna, gdy niewielką przestrzeń chce się urządzić w sposób jak najbardziej urozmaicony, korzystając z wielu „wynalazków” sztuki ogrodniczej. Przede wszystkim trzeba podjąć decyzje dotyczące typu ogrodu: czy zachowamy go w kolorowej, wiejskiej stylistyce, czy raczej nadamy mu wytworny wygląd, czy będzie podobny do naturalnego, czy też będzie bardziej uporządkowany, o regularnych kształtach.

Do każdego z tych typów pasują inne rośliny oraz materiały do budowy ścieżek i obramowań grządek. Podział parceli również musi być odpowiedni do stylu ogrodu. W ogrodach „uładzonych” dominują geometryczne kształty ścieżek, grządek i trawników. Przeciwieństwem tej formy są ogrody podobne do naturalnych, gdzie wszelkie kształty wpisane są w łagodne łuki. W żadnym wypadku nie należy rezygnować z oczka wodnego – można mu przecież nadać formę pasującą do typu ogrodu.

Pergola w ogrodzie przydomowym
Pergola obrośnięta różami

Bez względu na to, który wariant wybierzemy, zawsze musimy uwzględnić odpowiednią ilość miejsca do wypoczynku. Sam taras jest najczęściej zbyt mały, by pomieścić potrzebne stoły i krzesła, dlatego dobrze jest, gdy rośliny chroniące przed wiatrem i spojrzeniami sąsiadów nie otaczają go ze wszystkich stron. W razie potrzeby zawsze można go przecież poszerzyć o przylegający do niego trawnik.

Altana stanowi centralny punkt ogrodu. Jest miejscem, z którego powinien roztaczać się piękny widok. Najczęściej wykorzystywanymi elementami dekoracyjnymi, służącymi ozdobieniu altany są grządki z bylinami i kwiatami jednorocznymi, staw, strumień lub basen albo obrośnięta roślinami pergola. Zmieści się ona nawet na małej działce, tworząc przytulny, osłonięty od prażącego słońca zakątek. Dbając o stronę estetyczną, trzeba jednak pomyśleć o rozwiązaniach praktycznych. Dlatego zamiast wielobarwnych pnączy, warto posadzić winorośl. Miejsce wypoczynku osłonięte przed wścibskimi i wiatrem to przyjemny kącik, jednak zbyt szczelna zielona osłona może sprawić, że będzie on robił wrażenie za ciasnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *