akcesoria ogrodowe OGRÓD ogrody i trawniki zielone aranżacje

Aranżacja ogrodu

Urządzanie ogroduMało który teren rekreacyjny jest odwiedzany tak chętnie i często, jak własna działka. Do jej głównych zalet należy niewielka powierzchnia, nad którą łatwo „zapanować” i która umożliwia dokonywanie ciągłych zmian, upiększeń i przebudów. Jak urządzić własny ogród? O czym pamiętać? Gdzie umieścić altanę? Oto kilka rad.

Jak urządzić własny ogród?

Wiejski ogród
Rośliny w wiejskim ogrodzie

Umiejętność aranżacji działek i małych ogródków to rzecz bardzo przydatna, gdy niewielką przestrzeń chce się urządzić w sposób jak najbardziej urozmaicony, korzystając z wielu „wynalazków” sztuki ogrodniczej. Przede wszystkim trzeba podjąć decyzje dotyczące typu ogrodu: czy zachowamy go w kolorowej, wiejskiej stylistyce, czy raczej nadamy mu wytworny wygląd, czy będzie podobny do naturalnego, czy też będzie bardziej uporządkowany, o regularnych kształtach.

Do każdego z tych typów pasują inne rośliny oraz materiały do budowy ścieżek i obramowań grządek. Podział parceli również musi być odpowiedni do stylu ogrodu. W ogrodach „uładzonych” dominują geometryczne kształty ścieżek, grządek i trawników. Przeciwieństwem tej formy są ogrody podobne do naturalnych, gdzie wszelkie kształty wpisane są w łagodne łuki. W żadnym wypadku nie należy rezygnować z oczka wodnego – można mu przecież nadać formę pasującą do typu ogrodu.

Pergola w ogrodzie przydomowym
Pergola obrośnięta różami

Bez względu na to, który wariant wybierzemy, zawsze musimy uwzględnić odpowiednią ilość miejsca do wypoczynku. Sam taras jest najczęściej zbyt mały, by pomieścić potrzebne stoły i krzesła, dlatego dobrze jest, gdy rośliny chroniące przed wiatrem i spojrzeniami sąsiadów nie otaczają go ze wszystkich stron. W razie potrzeby zawsze można go przecież poszerzyć o przylegający do niego trawnik.

Altana stanowi centralny punkt ogrodu. Jest miejscem, z którego powinien roztaczać się piękny widok. Najczęściej wykorzystywanymi elementami dekoracyjnymi, służącymi ozdobieniu altany są grządki z bylinami i kwiatami jednorocznymi, staw, strumień lub basen albo obrośnięta roślinami pergola. Zmieści się ona nawet na małej działce, tworząc przytulny, osłonięty od prażącego słońca zakątek. Dbając o stronę estetyczną, trzeba jednak pomyśleć o rozwiązaniach praktycznych. Dlatego zamiast wielobarwnych pnączy, warto posadzić winorośl. Miejsce wypoczynku osłonięte przed wścibskimi i wiatrem to przyjemny kącik, jednak zbyt szczelna zielona osłona może sprawić, że będzie on robił wrażenie za ciasnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.