Budowlane paragrafy rynek budowlany - aktualności

Warszawa nie dla „Młodych”.

Senat zaakceptował rządowy program „Mieszkanie dla Młodych” bez poprawek, dlatego wszystko wskazuje na to, że dopłaty do mieszkań dla młodych ruszą zgodnie z planem w styczniu przyszłego roku. Niestety określone limity cenowe, które będą obowiązywały w programie, nie pozwalają na zakup mieszkania w największych polskich miastach. W Warszawie mieszkania, które spełniają kryteria rządowe stanowią zaledwie 3,9% wszystkich nowych mieszkań powstających w stolicy.

Polski parlament
Źródło Pinterest

Program „Mieszkanie dla Młodych” ma być wsparciem dla osób poniżej 35 roku życia, które zamierzają kupić pierwsze mieszkanie. Państwo będzie dofinansowywać wkład własny oraz spłaci część kredytu. Cena mieszkania, które obejmą dopłaty, nie może jednak przekroczyć limitów określonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Limit dla Warszawy wynosi 5,8 tysiąca złotych za metr, co oznacza, że w Warszawie odsetek ofert mieszkań do 50 m2, które mieściłyby się w limitach programu „Mieszkanie dla Młodych” wynosi zaledwie 3,9% (dane z portalu domy.pl).

Warszawa buduje mieszkania w tempie najwyższym w Polsce, ale ceny nowych lokali są znacznie wyższe od dozwolonego limitu. Mieszkania, które spełniają rządowe kryteria, powstają przede wszystkim na Białołęce, Wawrze i w Wesołej. Ceny w innych dzielnicach mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż akceptowany limit. Na przykład cena mieszkania w inwestycji na Nowym Wilanowie w Warszawie wynosi około 6000 – 6500 za metr kwadratowy, co oznacza, że jeżeli szukasz mieszkania w dobrej lokalizacji to bardzo trudno będzie Ci skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *