rynek budowlany - aktualności

Nowy program – Mieszkanie dla młodych

Minister Sławomir Nowak zaprezentował w sejmie projekt nowej ustawy: o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Według założeń rządowego projektu państwo w latach 2014-2022 przeznaczy na wsparcie dla młodych ludzi chcących zakupić mieszkanie kwotę 3,227 mld złotych.

szkic budynku
źródło: Pinterest

Pieniądze z programu będą przeznaczone na nowe inwestycje, czyli zakupu nowych mieszkań od deweloperów. Projekt skierowany jest do młodych małżeństw, osób samotnie wychowujących dzieci oraz osób samotnych do 35 roku życia, które zamierzają kupić swoje pierwsze mieszkanie. Dofinansowanie części wkładu własnego ma ułatwić uzyskanie kredytu w banku i zmniejszyć wysokość spłacanych rat. Program ma potrwać 5 lat – od 2014 do 2018 roku.

Dofinansowanie wkładu własnego będzie przysługiwać jedynie nabywcy nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego na tzw. rynku pierwotnym, czyli zakupionego u wybranego dewelopera. Wielu deweloperów ma atrakcyjną ofertę – np. sprzedaż mieszkań w grupie Eco. Dodatkowo należy zaciągnąć kredyt na akceptowanych przez państwo warunkach. Dofinansowanie wyniesie 10% dla singli i rodzin bezdzietnych i 15% dla osób wychowujących co najmniej jedno dziecko. Wielkość kupowanego mieszkania nie może przekraczać 75 m2, a dofinansowaniem będzie objęte jedynie 50 m2 powierzchni (dofinansowanie jest liczone na podstawie średniej ceny metra mieszkania w dniu złożenia wniosku).

Przeczytaj koniecznie:  Nowe mieszkania w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *