BUDOWA I REMONT DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ

Domy pod klucz – nowy standard?

Dom lub mieszkanie w stanie deweloperskim to lokal wymagający wielu prac wykończeniowych. Inwestorzy indywidualni często wpadają w pułapkę myślenia o wykańczaniu mieszkania jako o najprzyjemniejszej części prac związanych z własnym miejscem na świecie.

Tymczasem pułapka jest wyjątkowo perfidna: instalacje, malowanie ścian i robienie podłóg oraz cała masa innych prac wymagają dużego nakładu energii oraz pieniędzy.

Jeśli kupujemy materiały wykończeniowe po cenach detalicznych czekają nas nie tylko znaczne wydatki, ale także poszukiwanie najbardziej odpowiadających nam drzwi wewnętrznych czy paneli podłogowych po sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Czy nie lepiej – ze względów finansowych i logistycznych – od razu powierzyć wykonanie domu bądź mieszkania pod klucz doświadczonemu deweloperowi? Możliwość negocjacji cen w hurtowniach oraz zatrudnienia dobrej firmy podwykonawcze to zalety współpracy z dobrym i rzetelnym deweloperem.

Spis treści

Dom pod klucz – mieszkanie gotowe do zamieszkania

Kupno mieszkania pociąga za sobą mnóstwo decyzji prawnych, finansowych oraz związanych z wykończeniem lokalu. Dobry deweloper jest w stanie znaczną część spraw do załatwienia zdjąć z barków swojego klienta. Budowa domu pod klucz to właśnie sytuacja, w której pozwalamy sobie pomóc – wybierając wariant wykończenia, wskazujemy wykonawcy interesujący nas standard i wiemy, że czeka nas wejście na gotowe.

Wykończenie pod klucz to stan, w którym otrzymamy klucze do mieszkania, do którego od razu można się wprowadzić. Wstawiamy meble, AGD i… tyle. W wersji premium lub prestige niektóre firmy oferują także zakup AGD, więc czasem warto zdecydować się na taki pakiet. Natomiast zawsze warto przejrzeć wszystkie dostępne pakiety i negocjować warunki umowy.

Kiedy warto się zdecydować?

Jak już mówiliśmy wykańczanie mieszkania na własną rękę to czas i pieniądz. Nawet więc jeśli dysponujemy odpowiednimi zasobami finansowymi, może się okazać, że prace wykończeniowe są dla nas zbyt czasochłonne. Wtedy warto zlecić budowę domu pod klucz. Doświadczony deweloper umiejętnie porusza się po rynku materiałów budowlanych i wykończeniowych, ma możliwość negocjowania niższych cen i rabatów w hurtowniach, zrozumiałe więc, że im więcej klientów zamówi stan pod klucz, tym łatwiej będzie osiągnąć większe zniżki. Decyzja o wykończeniu pod klucz zawsze wymaga spisania umowy bądź przygotowania załącznika z rysunkami poglądowymi.


Jak wyglądają koszty?

Koszty wykończenia pod klucz wahają się w zależności od wyboru pakietu – classic jest zawsze tańszy niż prestige czy premium – oraz samego stanu deweloperskiego. O cenie przesądzają też ilość pomieszczeń, w tym pomieszczeń sanitarnych, oraz wszelkie indywidualne zamówienia klienta.

Można więc powiedzieć, że cena wybranego pakietu to cena wyjściowa, a potem zaczynają się indywidualne ustalenia. Szacuje się jednak, że wersja podstawowa wykończenia pod klucz, uwzględniająca materiały niższej klasy to koszty rzędu 500 zł za metr kwadratowy, choć można tez trafić na oferty skalkulowane niżej. Wersja gold/premium gold to koszt rzędu 1000 zł – w tym pakiecie pojawić się może, ale nie musi, konsultacja projektanta wnętrz raz zakup i montaż  AGD.

Część deweloperów ma także oferty pośrednie określane mianem premium/prestige – tu w grę wchodzą materiały wykończeniowe lepszej jakości oraz np. możliwość wyboru koloru ścian.

To możliwość dla zapracowanych

Budowa domu pod klucz to opcja dla ludzi zapracowanych  i zabieganych, którzy mają klarowną wizję tego, jak ma wyglądać ich mieszkanie. Zlecając wykończenie pod klucz oddajemy sprawy w ręce fachowców, unikamy błędów i pomyłek podczas zakupu materiałów wykończeniowych a także stawiamy na dobrze zbilansowane koszty całego przedsięwzięcia.

Podczas wykańczania mieszkanie liczy się czas oraz doświadczenie w tego rodzaju pracach. Jeśli samodzielnie zabierzemy się za prace wykończeniowe, a nie mamy wprawy i rozeznania na rynku, staniemy się ofiarami własnego braku doświadczenia: wiele razy okaże się, że kupimy nieodpowiednie narzędzia, farby czy materiały instalacyjne. Każda pomyłka to konieczność zwrotu, wymian, dokupienia czegoś jeszcze – czas ucieka, pieniądze także.

Wykończenie mieszkania najwyższej jakości

Jeśli od samego początku nie mamy wątpliwości, że nie interesuje nas stan deweloperski, a jedynie stan pod klucz, zapewne stawiamy na wykończenie mieszkania najwyższej jakości materiałami. Firma deweloperska, której zlecamy prace wykończeniowe to nie tylko zdjęcie z nas obowiązku zakupu materiałów oraz tzw. brudnej roboty. To przede wszystkim możliwość zaplanowania prac w taki sposób, że wszystko przebiega planowo oraz zostanie dopięte na ostatni guzik.

Przeciwnicy wykończenia pod klucz podnoszą argument, że oferta deweloperów jest mocno ograniczona – zazwyczaj do dwóch-trzech pakietów. Zawsze jednak istnieje możliwość negocjacji. Im wyższa wersja pakietu, tym większe prawdopodobieństwo, że uda nam się uzyskać stan mieszkania zgodny z naszymi precyzyjnymi wytycznymi.

Pakiety, które oferuje Ci firma Hossa Gdańsk

Firma Hossa Gdańsk oferuje dwa pakiety: Classic i Prestige. Obydwa obejmują:

  • podłogi
  • drzwi wewnętrzne
  • malowanie ścian
  • okładziny ceramiczne w łazienkach i wc
  • armaturę sanitarną łazienek i wc

 

W cenie obu pakietów znajdziemy dwa dwugodzinne spotkania aranżacyjne, nie można więc myśleć, że wykańczanie mieszkania jest całkowicie poza kontrolą właściciela i oznacza zdanie się na gust i poczucie estetyki dewelopera. Katalog materiałów wykończeniowych obejmuje produkty takich firm jak: KOŁO, Roca, Grohe, Tubądzin, Opoczno, Ceramika Końskie, Imola, Flugger, Dekoral Professional oraz innych i jest co rok aktualizowany.

 

Ale jeśli nie jesteśmy zwolennikami wybierania materiałów wykończeniowych z katalogu, można je obejrzeć w Zakładzie Prac Wykończeniowych Grupy Inwestycyjnej
Hossa SA w Gdańsku Wrzeszczu przy ul. Słonimskiego 6 albo w firmowych salonach partnerskich. Każda realizacja to indywidualny, uzgadniany z Klientem projekt, który powstaje w oparciu o wyselekcjonowany wachlarz materiałów wykończeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *