bezpieczny dom DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ

Nowoczesne domy bez klasycznego dachu

dachy
źródło: https://pixabay.com/pl/

Wyobrażenia o domu rodzinnym jako wolno stojącym budynku są zwykle bardzo podobne. Spadzisty dach, grube mury zatrzymujące ciepło oraz szczelne okna i balkon na piętrze, to najpowszechniejsza wizja idealnego domu. W nowoczesnym budownictwie, które nastawione jest również na oszczędność energii, ekologie a także bezpieczeństwo koncepcja dachu w kształcie trójkąta bądź trapezu zanika. Jest również zbyt kosztowana. Dużo lepiej wyjdziemy na wykonaniu całkowicie płaskiego dachu.

Zalety jednolitej bryły

spadzisty dach
źródło: https://pixabay.com/pl/

Słowo „lepiej”, to żaden argument dla zmiany koncepcji wyglądu domów jednorodzinnych. Czas przytoczyć mocne argumenty, które przemawiają za kształtem surowego bloku. Koszt i ogrom pracy jaką trzeba włożyć przy dopasowaniu krokwi, położeniu pokrycia i ociepleniu konstrukcji dwu lub trzyspadowej sprawia, że dużo taniej jest wykonać płaski jak stół dach kojarzony z blokami epoki PRL. Wiele osób do dziś je tak odbiera. Tak naprawdę o charakterystyce naszego domu decyduje wszystko, łącznie ze ścianą, oknami, tarasem i umieszczeniem garażu. Dom stworzony z kwadratowych brył wcale nie wygląda brzydko. Wystarczy zainwestować w nowoczesne pokrycie ścian, elewacje, duże okna, świetlik sufitowy oraz połączyć garaż z domem tworząc z niego taras na piętrze.

Kolejną rzeczą, po niższych kosztach samej budowy domu jest bezpieczeństwo. Nawet najlepiej skonstruowane dachy z pokryciem i kształtem trójkąta są podatne na silny wiatr. Pierwsze co w takich domach zostaje uszkodzone podczas wichury, to właśnie pokrycie dachu. W przypadku płaskiego u szczytu domu uzyskujemy znacznie większe bezpieczeństwo przed wiatrem grubo przekraczającym 100 kilometrów na godzinę. Nie musimy martwić się, że pokrycie zostanie uszkodzone, a krokwie nie wytrzymają naporu ściany powietrza. Do tego dochodzi kwestia oszczędności w zużyciu energii. Dobre ocieplenie płaskiego sufitu sprawia, że w mieszkaniu jest ciepło a dodatnia temperatura z grzejników nie ucieka przez sufit szybko ochładzając pomieszczenia.

Przeczytaj koniecznie:  Nowoczesne kosiarki i ogrodowy robot przyszłości

Ogródek na dachu

budownictwo
źródło: https://pixabay.com/pl/

Mieszkasz na niewielkiej działce, na której mieści się tylko dom? Zawsze chciałeś mieć ogródek i dbać o rośliny? Nic nie stoi na przeszkodzie pod warunkiem, że wybrałeś płaski dach. To na nim urosną twoje rośliny i tam spędzisz miło czas. Ograniczenia spowodowane małą przestrzenią działki kompletnie znikają gdy mamy całkowicie płaski dach. Na wieżowcach można spotkać rozmaite rośliny a nawet ule dla pszczół. Nic nie stoi na przeszkodzie byś zrobił to samo. Oczywiście należy trzymać je w donicach z ziemią. Kwestia obciążenia takiego dachu nie jest problemem. Łączna waga roślin, ziemi i donic nie przekroczy tej jaką osiągają krokwie i całe pokrycie dachowe, które musi opierać się właśnie o lity beton.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *