OGRÓD ogrody i trawniki zielone aranżacje

Trawnik z rolki

Trawniki z rolkiChcesz założyć trawnik z rolki? Jak przygotować podłoże i jak po rozłożeniu pielęgnować murawę? O czym pamiętać? Przed rozłożeniem trawnika należy odpowiednio przygotować podłoże. Przede wszystkim zaleca się je odchwaścić. Możemy zrobić to mechanicznie bądź za pomocą środka chemicznego, który najlepiej zastosować około 6 tygodni przed rozłożeniem rolek.

Podłoże pod trawnik z rolki

Trawa z rolki
Trawa rolowana

Podłoże pod trawnik powinno być urodzajne. Glebę piaszczystą należy wzbogacić ziemią kompostową bądź odkwaszonym torfem, natomiast podłoże zwięzłe i gliniaste trzeba przekopać z warstwą piasku i kompostu. Grubość warstwy urodzajnej powinna wynosić około 10 cm. Najlepiej, gdy odczyn gleby będzie mieścił się w przedziale pH od 5 do 7,5. Koniecznie powinniśmy pamiętać o niwelacji terenu i odpowiednim jego ubiciu.

Rolowana trawa
Trawa z rolki w ogrodzie

Po zakupie trawnik należy jak najszybciej rozłożyć. W ten sposób unikniemy przesuszenia korzeni. Rolki układamy jak cegły w murze. Pamiętajmy o dokładnym łączeniu ich brzegów tak, aby nie pozostały między nimi szczeliny. Następnie trawnik obficie podlewamy.

Darń będzie się ukorzeniać przez około 3 tygodnie. W tym czasie potrzebuje dużo wody, dlatego pamiętajmy o jej podlewaniu. Po miesiącu źdźbła trawy mogą żółknąć. Najczęściej oznacza to niedobór substancji pokarmowych, przede wszystkim azotu. Wówczas należy zasilić trawę nawozami wieloskładnikowymi. Pamiętajmy jednak, że te z dużą zawartością azotu stosujemy wiosną i latem. Od połowy sierpnia należy dawkować nawozy zawierające więcej potasu. Pierwsze koszenie trawnika przeprowadzamy, gdy darń osiągnie około 10 cm wysokości.