OGRÓD ogrody i trawniki zielone aranżacje

Całoroczne pielęgnowanie trawników

Całoroczne pielęgnowanie trawnikówPodstawą wielu atrakcyjnych aranżacji ogrodowych są soczyście zielone murawy, wymagające solidnej pielęgnacji. Soczysta zieleń trawnika jest ukojeniem dla oczu, a zapach skoszonej trawy pieści nasz zmysł powonienia. Droga do uzyskania atrakcyjnego trawnika jest jednak długa, a jego pielęgnowanie wymaga niekiedy wiele zachodu – koszenie, podlewanie, wycinanie chwastów, napowietrzanie, grabienie itp. Jak dbać o trawnik w ogrodzie w ciągu całego roku? Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga trawnik? O czym pamiętać w poszczególnych porach roku?  

Ogrodnicze ABC pielęgnacji trawnika

Kosiarka elektryczna bez napędu 1500 W Lider MKK1500; źródło: nomi.pl.
Kosiarka elektryczna bez napędu 1500 W Lider MKK1500; źródło: nomi.pl.

Aby trawnik prawidłowo się rozwijał, tworząc zdrowe kępy soczystej zielonej trawy, należy przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji. Ważne jest też to, aby każdy z zabiegów został wykonany o właściwej porze. Oto jak pielęgnować trawnik w ciągu całego roku!

  • Wiosna – prace rozpoczynamy w marcu. Gdy tylko gleba nieco zelżeje i przeschnie, zgrabiamy stare liście i gałęzie. Równocześnie rozgrabiamy kopczyki kretów oraz dżdżownic. W dalszej kolejności przycinamy krawędzie trawnika, np. za pomocą specjalnej łopatki lub przycinaka. Pierwsze strzyżenie wykonujemy w marcu lub kwietniu (w okresie kwitnienia forsycji) na wysokość wyższą niż przewidywany poziom trawnika. Oprócz tego trawnik wyczesujemy w celu usunięcia chwastów i mchu. Następnie ziemię napowietrzamy poprzez płytkie nakłuwanie, np. za pomocą aeratora lub kolczastego walca. Na koniec trawnik zasilamy i nawadniamy.
  • Kosiarka elektryczna bez napędu 1600 W LM-C3805; źródło: nomi.pl.
    Kosiarka elektryczna bez napędu 1600 W LM-C3805; źródło: nomi.pl.

    Lato – trawnik kosimy raz-dwa razy w tygodniu w zależności od intensywności przyrostu trawy. Na tym etapie warto zastanowić się nad zakupem dobrej kosiarki. Dla trawników użytkowych wysokość strzyżenia wynosi około 4-5 cm, dla trawników w miejscach zacienionych – około 5-6 cm. Podczas długotrwałej suszy obficie podlewamy. Z końcem czerwca trawę powtórnie zasilamy.

  • Jesień – od września regularnie usuwamy opadające liście drzew. Gdy tylko pojawi się mech, trawnik ponownie nacinamy, a następnie napowietrzamy.
  • Zima – ostateczne koszenie około 7-10 dni przed przewidywanymi opadami śniegu. Od tego momentu starajmy się nie spacerować po jego powierzchni.

Sprzętem niezbędnym do pielęgnacji trawnika jest kosiarka. Jeśli chcesz długo cieszyć się pięknem zielonego dywanu ogrodu, pomyśl o zakupie wygodnej kosiarki. W sklepie NOMI możesz znaleźć duży wybór kosiarek elektrycznych (kategoria: kosiarki).

Przeczytaj koniecznie:  Rodzaje pomp do domu i ogrodu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *