OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny doniczkowe rośliny ogrodowe

Rabaty w bieli

Biała rabataOgród z biało kwitnącymi roślinami wcale nie musi być monotonny. Spróbujmy umiejętnie wykorzystać właściwości koloru białego. Dawno już zauważono, że kolor biały ma dobroczynny, łagodzący wręcz wpływ na naszą psychikę. Emanuje spokojem, symbolizuje subtelność, radość i przyjaźń. Z tych względów biel jest znakomitą barwą do kącika wypoczynkowego w ogrodzie. Aby stworzyć miły nastrój, wystarczy nawet jedna duża biało kwitnąca roślina w pojemniku. Sąsiedztwo oleandra, hibiskusa czy datury zapewnia przyjemny odpoczynek i odprężenie.

Białe kwiaty na rabacie

Biała rabata
Białe kwiaty w pojemnikach

Rośliny z białymi kwiatami są „lampami” w słabo nasłonecznionych częściach ogrodu. Rozjaśniają cienie i lśnią nawet o zmierzchu, dopóki słabnące światło nie zniknie w gęstniejącym mroku. Zdobiące rośliny białe kwiaty wywołują jeszcze inny zadziwiający efekt optyczny – pozorne powiększanie się odległości i przestrzeni. Mały ogród wyda się większy, jeżeli jego obrzeża obsadzimy białymi roślinami. Szczególny urok wielu biało kwitnących gatunków uprawianych w ogrodzie związany jest z cudownym zapachem kwiatów. Rośliny posługują się zapachem jako środkiem wabiącym zapylające je owady, gdyż nie mogą zwrócić ich uwagi niezwykłymi barwami kwiatów. Wspaniale pachnące białe kwiaty mają różne odmiany lewkonii, płomyk wiechowaty, jaśmin wielokwiatowy i tytoń oskrzydlony. Wieczorem przesycają powietrze aromaty innych gatunków, których kwiaty otwierają się po zmierzchu i najwspanialej pachną w ciemnościach. Wśród tych roślin jest wieczornik damski, wiesiołek powabny i bieluń.

Biała rabata
Kącik ogrodowy z białymi kwiatami

Biel może tworzyć niezwykle efektowne kombinacje z kolorem zielonym, ale też może pełnić rolę łącznika. Białe rośliny spajają otaczające je okazy o innych barwach w harmonijne grupy. W różnych przypadkach białe kwiaty znakomicie wypełniają powstałe na rabatach puste miejsca. Biel jest barwą neutralną, można ją swobodnie łączyć z innymi kolorami w dowolnych kombinacjach. Należy jednak pamiętać, że kolor biały może również podkreślać i ujawniać nawet drobne usterki. W sąsiedztwie białych kwiatów łatwo dojrzymy brązowiejące płatki i liście, dlatego należy je regularnie i starannie usuwać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.