OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Klomby i rabaty kwiatowe

Rabata kwiatowa Planując klomby i rabaty, czyli grządki kwiatowe, kierujmy się dwiema podstawowymi zasadami. Po pierwsze, na grządkach znajdujących się na trawniku wysokie rośliny sadzimy z tyłu lub pośrodku, a małym pozwalamy się rozrastać z przodu grządki lub wokół jej brzegów. Nie zawsze musimy się trzymać ustalonego planu, może się bowiem okazać, że kilka wyższych roślin wśród niższych daje dobry efekt i stwarza wrażenie przestrzeni. Po drugie, sadzimy nieparzystą liczbę roślin danego gatunku. Grupa trzech, pięciu, siedmiu roślin wygląda o wiele naturalniej niż grupa roślin posadzonych parzyście.

Z fantazją

Urozmaicamy nisko porośnięte rabaty roślinami jednorocznymi pnącymi się po drucianych lub bambusowych podpórkach o różnych kształtach. Kule, stożki lub podpory w kształcie zwierząt szybko porosną nasturcją, groszkiem pachnącym czy powojem. Dzięki nim rabata nabierze niepowtarzalnego charakteru.

grządki rabatowe, na tle których stoi ogrodowa ławka
Grządki kwiatowe w ogrodzie; źródło: info.e-ogrody.pl.

Grządka może wyglądać ciekawie przez cały rok, jeśli będziemy na niej uprawiać rośliny kwitnące w różnym czasie. Oprócz gatunków kwitnących wiosną i latem sadzimy rośliny cebulowe kwitnące na przedwiośniu oraz kilka późno kwitnących bylin, które upiększą ją późną jesienią. Wykorzystujemy też urodę roślin o dekoracyjnych liściach czy owocach.

Jeśli boimy się, że zaplanowana grządka może się okazać zbyt duża lub niezgrabna, wysypujemy najpierw powierzchnię, którą zamierzamy pod nią przeznaczyć, warstwą piasku. Pozwoli to ocenić wielkość i kształt grządki. W podjęciu decyzji o rozmieszczeniu roślin może pomóc następująca próba: wbijamy w ziemię różnej wielkości patyki oraz stawiamy doniczki z niskimi roślinami, tworząc umowną kompozycję. Można wówczas ocenić, jakie wrażenie będzie robiła przyszła grządka.

Grill kulka na zielonej trawie
Grill party w ogrodzie; źródło: dom.wp.pl.

Od żwirowej lub wysypanej korą ścieżki możemy oddzielić grządkę obramowaniem z kamieni, cegieł, płyt chodnikowych, zakonserwowanych drewnianych listew. Można też posadzić wolno rosnące krzewy lub byliny. Zabezpieczy to grządkę przed zasypywaniem korą lub żużlem. Nie czekajmy też bezczynnie, aż krzewy i drzewa za kilka lat się rozrosną, osiągając ostateczne wymiary. Wypełnijmy przestrzeń między nimi roślinami cebulowymi i innymi roślinami jednorocznymi lub dwuletnimi. Stworzenie niepowtarzalnych klombów i rabat sprawi, że ogród stanie się miłym azylem i miejscem, w którym można odpocząć, zorganizować przyjęcie dla przyjaciół, rozpalić grill (kliknij) i usmażyć pyszną karkówkę, a przy okazji rozkoszować się wonią pięknie pachnących kwiatów rosnących na grządkach.