DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ nietypowy dom poradniki Sypialnia

Łóżko w stylu japońskim. Śpimy prawie na podłodze

Jedną z atrakcji japońskich hoteli są klimatyczne sypialnie, w których łóżka znajdują się niemalże na podłodze. Dla obcokrajowców umeblowanie w japońskich hotelach stanowi ciekawostkę, która przy odrobinie chęci może zostać przeniesiona do każdego prywatnego mieszkania. Łóżka japońskie to nasz dzisiejszy temat numer jeden. Egzotyczne rozwiązanie, które według mnie świetnie spisze się w nowoczesnym domu.

Aspekt techniczny łóżka w stylu japońskim

łóżko w stylu japońskim
źródło: http://foter.com/

Rama łóżka w stylu japońskim ma średnio 16 centymetrów wysokości. Materac włożony do środka wystaje na kolejne 10 centymetrów. Japońska rama z grubym bokiem może występować w wersji z marginesem – bliskim hotelowym standardom kraju kwitnącej wiśni. Margines to coś w rodzaju otaczających materac desek o grubości do 20 centymetrów. To specyficzne rozwiązanie może służyć jako mały stolik dla napojów, lampki czy smartfona. Dodatkowy margines poszerza i wydłuża łóżko japońskie o prawie pół 40 centymetrów. Należy brać to pod uwagę, jeżeli zależy nam na oszczędzaniu miejsca. Mniejsze sypialnie skorzystają na projekcie niskiego łóżka bez marginesu. Niska i wykonana z grubego materiału rama, pozwala zmieścić łóżko w dosłownie każdym pomieszczeniu. Tradycyjnym elementem wyposażenia łóżek japońskich są niskie półki nocne. Podobne raczej do karłowatego taboretu lub deski śniadaniowej, która służy do spożywania posiłków w łóżku.

Ku chwale minimalizmu

Nisko-profilowe łóżka japońskie zajmują mniej miejsca niż tradycyjne, ale tylko w pionie. Oznacza to, że oszczędność miejsca zauważa osoby, które umiejscowią je przy silnym skosie dachu. Mało kto instaluje nad łóżkiem półki z książkami. Sam obawiałbym się, że coś może na mnie spaść. Dlatego ten rodzaj łóżka nie jest idealnym, jeżeli szukacie miejsca na powierzchni płaskiej. Natomiast jego ogromną zaletą jest tworzenie wrażenia minimalizmu wnętrza i nowoczesności sypialni. Może jeden na pięćdziesiąt domów w Polsce posiada tak niskie łoże. Oryginalność macie zapewnioną. Podobnie jak wygodę, ponieważ ona zależna jest od materaca. Poza tym niektórzy ludzie wolą spać bliżej podłogi i odczuwają dzięki takiemu położeniu większy komfort, niż śpiąc na wysokości. Sypialnia z takim łóżkiem wydaje się większa, niż jest naprawdę.

Czyściej być nie może

pokój i łóżka w stylu japońskim
źródło: https://pixabay.com/

Ramy łóżek japońskich mogą całkowicie zakrywać podłogę, dzięki czemu kurz, który zbiera się pod łóżkiem, nie będzie nam straszny. Niżej osadzone łóżko to również mniej unoszące się wysoko kurzu. Chociaż nie ukrywam, że niezbędne dla takiego typu łóżka jest podłoga bez dywanów i wykładziny. Tylko płytki i panele będą stanowiły o czystości sypialni oraz ograniczą ilość kurzu, który trafiałby do naszego łóżka. W ogóle sypialnia nie powinna mieć dywanów. To jedna z zasad, którą stosują alergicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *