podłogi

Szachownica na podłodze

Szachownica na podłodze to pomysł na efektowną i jednocześnie ponadczasową aranżację wnętrza. Jeśli nie jesteś entuzjastą drewnianych podłóg, szachownica z płytek ceramicznych to strzał w dziesiątkę. Szachownica to motyw, dzięki któremu pomieszczenie staje się bardziej wyraziste i dynamiczne. Sprawdza się zarówno w małych, jak i większych wnętrzach, zarówno w pomieszczeniach utrzymanych w stylu nowoczesnym, jak i tych bardziej klasycznych.

Szachownica na podłodze
Czarno-biała szachownica na podłodze; źródło: decodeinteriores.com.

Szachownica na podłodze
Szachownica w łazience; źródło: domzpomyslem.pl.

Motyw szachownicy był stosowany od setek lat. Na przestrzeni wieków szachownica na podłodze przechodziła szereg metamorfoz – od marmurowych powierzchni po współczesne płytki ceramiczne. Nie zmieniło się jedno. Szachownica na podłodze to jeden z najbardziej gustownych i uniwersalnych sposobów na aranżację podłóg we wnętrzach. Najczęściej szachownicę spotykamy na podłogach w kuchni i łazience, gdyż tam głównie układa się podłogi z płytek ceramicznych. Coraz częściej jednak można spotkać ten motyw w przedpokoju, salonie czy sypialni.

Szachownica w kuchni
Wyrazista podłoga w kuchni; źródło: domowoiprzytulnie.blogspot.com.

Szachownica jest na tyle klasycznym wzorem, że sprawdzi się zarówno w minimalistycznym pomieszczeniu, nowoczesnym pokoju, dodając ekspresyjności, jak i we wnętrzach w stylu rustykalnym czy retro. Co ciekawa, szachownica na podłodze sprawia, że pomieszczenie staje się optycznie większe. Klasyka to zestawienie bieli i czerni. Jeśli jednak nie chcesz aż tak wyrazistej podłogi, możesz zdecydować się na bardziej stonowane rozwiązanie, czyli biel z szarością albo biel z beżem. Trzeba pamiętać, że silnie kontrastująca podłoga wymaga odpowiedniej oprawy. Do szachownicy na posadzce pasują elementy wyposażenia w dość jednolitej, stonowanej palecie kolorystycznej. Czarno-biała szachownica idealnie prezentuje się z prostymi białymi albo drewnianymi meblami. Kwiaciasta kanapa czy zasłony w kropki nie będą pasowały do takiej podłogi i zepsują aranżacyjny styl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *