Małe AGD zdrowy dom

Alternatywa dla piekarnika – zaskakujące dania z opiekacza

Piekarnik nie jest niezbędnym sprzętem AGD, który musi posiadać każda kuchnia. Bez niego trudno o smaczne wypieki czy pieczenie z indyka lub kaczki, ale nie każdy idzie w tym kulinarnym kierunku. Za uniwersalne urządzenie do kuchni można uznać mikrofalówkę, która ma tyle zwolenników co przeciwników stosowania w zdrowej diecie. Między tymi dwoma zaawansowanymi i pojemnymi podgrzewaczami jest mały opiekacz (kliknij), hybryda grilla z piekarnikiem. Używa się go przede wszystkim do robienia gofrów i kanapek, a przynajmniej tak było kiedyś.

Dania polskiej kuchni z opiekacza

danie przygotowane w opiekaczu
źródło: https://pixabay.com/

Pierogi i naleśniki to dania, które w Polsce biją rekordy popularności. Wykonane ze „zdrowej” mąki, czyli na przykład bezglutenowej mąki ryżowej, kokosowej lub jaglanej mogą być zarówno słodkie, jak i wytrawne z dodatkiem mięsa pasztetowego lub sera twarogowego. Wykonanie tych dwóch dań deserowo-obiadowych jest możliwe przy pomocy urządzenia dysponującego wymiennymi tackami, które nie są zintegrowaną częścią opiekacza. To coś w rodzaju modułów znanych ze współczesnych smartfonów. Jednak ten rodzaj dodatków jest udany i pożądany przez domowych kucharzy. Bez nich zakup opiekacza dla samych kanapek lub gofrów uważam za mało opłacalny. Sam lubię gofry a ciepła kanapka z chleba żytniego z rozpuszczonym serem i szybką to niebo w ustach, ale potrawami należy rotować, by się nie znudziły. Opiekacz Tefal Snack mimo swojej nazwy nie ogranicza się do dań typu fast food, a jako jeden z nielicznych, oferuje szereg modułów, w tym te do wykonywania dań kuchni polskiej.

Deserowe tacki do opiekacza

donuts z opiekacza
źródło: http://foter.com/

Ciastka, magdalenki oraz słodkie bajgle z opiekacza to żadna marketingowa pułapka. Urządzenie o mocy 700 W jest w stanie szybko wykonać deser dla dwóch osób pod warunkiem, że umożliwia to powierzchnia do pieczenia. Forma do opiekacza w kształcie amerykańskiego pączka lub charakterystycznych magdalenek umożliwia wykonanie tych deserów w zbliżonym czasie i o identycznym smaku. Klucz do dobrego wykonania przepisu znajduje się w internecie lub na etykietach tacek sprzedawanych jako akcesoria do opiekacza typu Snack. Jedyne czego należy nauczyć się w wykonywaniu deserów z opiekacza, jest czas pieczenia. Producent podaje najlepsze wartości, których radzę się trzymać, by nie doprowadzić do katastrofy kulinarnej.

Opiekacz jest najtańszym sprzętem AGD, który korzysta ze sprawdzonej grzałki i rozgrzanej metalowej płyty. Nie zajmuje wiele miejsca i jest bardziej uniwersalny, ale tylko w wersji modułowej. Jeżeli pieczesz od święta, nie potrzebujesz piekarnika tym bardziej, jeżeli prowadzisz życie studenta i chcesz urozmaicić swoje dania o ciepłe desery i przekąski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.