OGRÓD

Chlorek magnezu – alternatywą dla tradycyjnej soli drogowej?

Chlorek magnezu jest to rodzajem soli (związku nieorganicznego) o wzorze chemicznym MgCl2. Łatwo rozpuszcza się w wodzie i wykazuje wysoką higroskopijność. Chociaż jego jednostka zawiera zwykle jedynie do 12 procent samego magnezu atomowego, w połączeniu z chlorem, magnez doskonale się wchłania. Sprawia to, że jest powszechnie wykorzystywany w medycynie i suplementacji, a także… w walce ze śniegiem, lodem i wilgocią na drogach.

Spis treści

Czy chlorek magnezu może być alternatywą dla soli drogowej?

Chlorek magnezu (https://distripark.com/chlorek-magnezu-1000-kg) dostępny dziś na rynku w tak zwanej postaci technicznej (granulki) ma coraz szersze zastosowanie w transporcie, ruchu drogowym, rolnictwie oraz przemyśle. Odpowiada za to fakt, że szybko zwalcza każdą wilgoć – jest więc środkiem chemicznym ochronnym i sanitarnym. Jest przy tym całkowicie bezpieczny w użytkowaniu. Obecnie substancja ta jest w Polsce oficjalnie dopuszczona przez Ministra Środowiska do użytku na drogach publicznych.

Doskonale topi lód i śnieg, przy czym działa tak samo skutecznie podczas przymrozków, jak i podczas siarczystych mrozów: objęta jest pod tym względem gwarancją aż do ekstremalnych temperatur rzędu –32℃. Warto dodać dla porównania, że zwykła sól drogowa (chlorek sodu, NaCl) działa na lód tylko do temperatury około -6℃. Ważniejsze jest jednak to, że chlorek magnezu po rozsypaniu na ulicy roztapia śnieg i lód w zasadzie bez śladu, zostawiając czystą powierzchnię. Nie niszczy butów i w zasadzie nie powoduje rdzewienia karoserii. A do tego zapobiega powstawaniu dalszego oblodzenia. Jakby było jeszcze mało, zdaniem naukowców związek ten jest korzystny dla roślin, a nawet użyźnia glebę!

chlorek magnezu

Dlaczego ekologiczna sól drogowa jest lepszym wyborem?

Jeśli chlorek magnezu tak znakomicie i bezproblemowa odśnieża, to gdzie kryje się haczyk? Czemu nie jest on jeszcze powszechnie stosowany w miastach? Dużo częściej spotykana jest już tzw. ekologiczna sól drogowa, czyli chlorek wapnia. To bezwonna, nietoksyczna substancja dostępna w formie płatków. Stanowi alternatywę dla soli kuchennej i, podobnie jak chlorek magnezu, działa skutecznie także w bardzo niskich temperaturach. Nie niszczy roślinności, nie powoduje erozji karoserii i jest praktycznie bez wpływu na nasze obuwie. A do tego jest… sporo tańsza. Na tym właśnie polega problem – ceny chlorku magnezu są nieco wyższe, niż soli drogowej.

Przeczytaj koniecznie:  Drewniane tarasy - jak o nie dbać

Nieco droższa jest także drogowa sól ekologiczna. Okazuje się jednak, że w perspektywie dłuższego czasu wykorzystanie obu tych substancji w zastępstwie chlorku sodu opłaca się – zwłaszcza, jeśli są one zamawiane hurtowo. Chlorek magnezu jest nawet do dziesięciu razy wydajniejszy od chlorku sodu, nie powoduje, jak już wspomniano, zniszczeń, a do tego działa dłużej, wypełniając szczeliny w podłożu, w które wsiąka rozpuszczająca się woda. Zapobiega to skutecznie tworzeniu się przełomów pośniegowych. Warto wspomnieć, że sam termin „ekologiczna sól drogowa” coraz częściej używany jest zamiennie i może oznaczać wszystko to, co nie jest sola kuchenną – pod tą nazwą kryć się będzie więc w sprzedaży tak chlorek magnezu, jak i właśnie chlorek wapnia.

Inne zastosowania chlorku magnezu

Substancja ta ma szereg zastosowań około medycznych. Jest (w niewielkich stężeniach) stosowana do detoksykacji organizmu. Pomaga przyśpieszyć metabolizm, bywa używana przy niedoczynności i innych schorzeniach tarczycy. Chlorek magnezu jest oczywiście składnikiem wielu suplementów diety – zwalcza m. in. depresję. Ale to nie wszystko – związek znalazł również zastosowanie jako impregnat (meble, przemysł drzewny) i koagulat (przemysł spożywczy). Bywa także przydatny w codziennych, domowych zastosowaniach. Znakomicie osusza – ze względu na obniżenie wilgotności powietrza, na przykład w piwnicy, garażu czy starym budownictwie. Jest substancją wspomagająca utrzymanie czystości, bowiem w pewnych warunkach dodatkowo wiąże kurz i pył.

Gdzie kupię chlorek magnezu hurtem?

Jak już wspomniano, w przypadku tych i podobnych związków chemicznych najbardziej opłacalna jest zwykle sprzedaż hurtowa. Chlorku magnezu nie szukamy jednak w klasycznych sklepach z odczynnikami chemicznymi, a raczej w firmach zajmujących się ogólnie pojętym handlem produktami dla domu i ogrodu – środkami czystości i detergentami. Bogatą ofertę materiałów tego rodzaju prezentuje na przykład strona sklepu DistriPark.

Przeczytaj koniecznie:  Impregnacja drewnianych ogrodzeń

Chlorek sodu oraz magnezu dostępne są zazwyczaj w paletach liczących od kilkuset do kilku tysięcy kilogramów, przy czym różnica cen bywa tu niewielka – rzędu stu do dwustu złotych (dla porównania: zwykła sól drogowa jest o ponad połowę tańsza, jednak do większości zastosowań zdecydowanie jej nie polecamy). Oczywiście firmy sprzedające te czy inne chemikalia znajdują się w niemal każdym większym mieście. Sole drogowe możemy dziś także zamawiać za pośrednictwem sieci, a większość sklepów ma opcję dostarczenia zamówienia wprost do naszego miejsca zamieszkania, często za niewielka opłatą lub gratis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *