OGRÓD

Chlorek magnezu – alternatywą dla tradycyjnej soli drogowej?

Chlorek magnezu jest to rodzajem soli (związku nieorganicznego) o wzorze chemicznym MgCl2. Łatwo rozpuszcza się w wodzie i wykazuje wysoką higroskopijność. Chociaż jego jednostka zawiera zwykle jedynie do 12 procent samego magnezu atomowego, w połączeniu z chlorem, magnez doskonale się wchłania. Sprawia to, że jest powszechnie wykorzystywany w medycynie i suplementacji, a także… w walce ze śniegiem, lodem i wilgocią na drogach.

Czy chlorek magnezu może być alternatywą dla soli drogowej?

Chlorek magnezu (https://distripark.com/chlorek-magnezu-1000-kg) dostępny dziś na rynku w tak zwanej postaci technicznej (granulki) ma coraz szersze zastosowanie w transporcie, ruchu drogowym, rolnictwie oraz przemyśle. Odpowiada za to fakt, że szybko zwalcza każdą wilgoć – jest więc środkiem chemicznym ochronnym i sanitarnym. Jest przy tym całkowicie bezpieczny w użytkowaniu. Obecnie substancja ta jest w Polsce oficjalnie dopuszczona przez Ministra Środowiska do użytku na drogach publicznych.

Doskonale topi lód i śnieg, przy czym działa tak samo skutecznie podczas przymrozków, jak i podczas siarczystych mrozów: objęta jest pod tym względem gwarancją aż do ekstremalnych temperatur rzędu –32℃. Warto dodać dla porównania, że zwykła sól drogowa (chlorek sodu, NaCl) działa na lód tylko do temperatury około -6℃. Ważniejsze jest jednak to, że chlorek magnezu po rozsypaniu na ulicy roztapia śnieg i lód w zasadzie bez śladu, zostawiając czystą powierzchnię. Nie niszczy butów i w zasadzie nie powoduje rdzewienia karoserii. A do tego zapobiega powstawaniu dalszego oblodzenia. Jakby było jeszcze mało, zdaniem naukowców związek ten jest korzystny dla roślin, a nawet użyźnia glebę!

chlorek magnezu

Dlaczego ekologiczna sól drogowa jest lepszym wyborem?

Jeśli chlorek magnezu tak znakomicie i bezproblemowa odśnieża, to gdzie kryje się haczyk? Czemu nie jest on jeszcze powszechnie stosowany w miastach? Dużo częściej spotykana jest już tzw. ekologiczna sól drogowa, czyli chlorek wapnia. To bezwonna, nietoksyczna substancja dostępna w formie płatków. Stanowi alternatywę dla soli kuchennej i, podobnie jak chlorek magnezu, działa skutecznie także w bardzo niskich temperaturach. Nie niszczy roślinności, nie powoduje erozji karoserii i jest praktycznie bez wpływu na nasze obuwie. A do tego jest… sporo tańsza. Na tym właśnie polega problem – ceny chlorku magnezu są nieco wyższe, niż soli drogowej.

Nieco droższa jest także drogowa sól ekologiczna. Okazuje się jednak, że w perspektywie dłuższego czasu wykorzystanie obu tych substancji w zastępstwie chlorku sodu opłaca się – zwłaszcza, jeśli są one zamawiane hurtowo. Chlorek magnezu jest nawet do dziesięciu razy wydajniejszy od chlorku sodu, nie powoduje, jak już wspomniano, zniszczeń, a do tego działa dłużej, wypełniając szczeliny w podłożu, w które wsiąka rozpuszczająca się woda. Zapobiega to skutecznie tworzeniu się przełomów pośniegowych. Warto wspomnieć, że sam termin „ekologiczna sól drogowa” coraz częściej używany jest zamiennie i może oznaczać wszystko to, co nie jest sola kuchenną – pod tą nazwą kryć się będzie więc w sprzedaży tak chlorek magnezu, jak i właśnie chlorek wapnia.

Inne zastosowania chlorku magnezu

Substancja ta ma szereg zastosowań około medycznych. Jest (w niewielkich stężeniach) stosowana do detoksykacji organizmu. Pomaga przyśpieszyć metabolizm, bywa używana przy niedoczynności i innych schorzeniach tarczycy. Chlorek magnezu jest oczywiście składnikiem wielu suplementów diety – zwalcza m. in. depresję. Ale to nie wszystko – związek znalazł również zastosowanie jako impregnat (meble, przemysł drzewny) i koagulat (przemysł spożywczy). Bywa także przydatny w codziennych, domowych zastosowaniach. Znakomicie osusza – ze względu na obniżenie wilgotności powietrza, na przykład w piwnicy, garażu czy starym budownictwie. Jest substancją wspomagająca utrzymanie czystości, bowiem w pewnych warunkach dodatkowo wiąże kurz i pył.

Gdzie kupię chlorek magnezu hurtem?

Jak już wspomniano, w przypadku tych i podobnych związków chemicznych najbardziej opłacalna jest zwykle sprzedaż hurtowa. Chlorku magnezu nie szukamy jednak w klasycznych sklepach z odczynnikami chemicznymi, a raczej w firmach zajmujących się ogólnie pojętym handlem produktami dla domu i ogrodu – środkami czystości i detergentami. Bogatą ofertę materiałów tego rodzaju prezentuje na przykład strona sklepu DistriPark.

Chlorek sodu oraz magnezu dostępne są zazwyczaj w paletach liczących od kilkuset do kilku tysięcy kilogramów, przy czym różnica cen bywa tu niewielka – rzędu stu do dwustu złotych (dla porównania: zwykła sól drogowa jest o ponad połowę tańsza, jednak do większości zastosowań zdecydowanie jej nie polecamy). Oczywiście firmy sprzedające te czy inne chemikalia znajdują się w niemal każdym większym mieście. Sole drogowe możemy dziś także zamawiać za pośrednictwem sieci, a większość sklepów ma opcję dostarczenia zamówienia wprost do naszego miejsca zamieszkania, często za niewielka opłatą lub gratis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *