OGRÓD ogrody i trawniki rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Ogród w stylu nowoczesnym

Ogród w stylu nowoczesnymStyl ogrodu budujemy poprzez dobór i harmonijne zestawienie elementów architektonicznych i roślinnych. Jego specyfika zależy od wielkości areału, otaczającego go krajobrazu i wyglądu domu oraz okolicznych budynków. Zasadniczo wyróżnia się cztery style urządzania ogrodów: styl wiejski (rustykalny), styl klasyczny, styl orientalny i styl nowoczesny. Dzisiaj słów kilka na temat ogrodu nowoczesnego.

Co wpływa na styl ogrodu?

Geometryczne kształty ścieżek i rabat w nowoczesnym ogrodzie

Na styl ogrodu wpływają formy architektoniczne, a więc oprócz budynku także ogrodzenie, utwardzone ścieżki komunikacyjne, altany, ławeczki, schody. Ważny jest nie tylko ich wygląd, ale również materiały, z których są wykonane. Można też umiejętnie łączyć różne style w odrębnych przestrzeniach ogrodu – zależy to jednak od indywidualnego podejścia i gustu.

Czym charakteryzuje się styl nowoczesny?

Styl nowoczesny w ogrodzie dostosowany jest głównie do architektury budynku, niezależnie od jego wielkości. Charakteryzuje się elegancją i prostotą oraz skromną liczbą roślin. Formy geometryczne architektury ogrodowej to przede wszystkim kule, półkule, sześciany i stożki.

Mały nowoczesny ogród przydomowy
Mały nowoczesny ogród przydomowy

W ogrodach nowoczesnych sadzone są przede wszystkim rośliny w oszczędnej kolorystyce i o charakterystycznych formach architektonicznych – strzeliste trawy i juki, kuliste żywotniki, zimozielone różaneczniki, bukszpany i mahonie czy charakteryzujące się wielkimi liśćmi begonie i funkie. Przy aranżacji ogrodów nowoczesnych nie ma szczególnych wymogów co do konkretnych gatunków drzew, krzewów i bylin.

Bukszpan uformowany w kule

Roślinność sadzona jest głównie na obrzeżach ogrodu, z niewielkim udziałem bylin i roślin jednorocznych. W doborze architektury ogrodowej uderzają nowoczesne zestawienia form, barw i materiałów (szkło, metal, żywica, plastik, beton). Bardzo ważnym elementem są oryginalne meble ogrodowe (wygodne, funkcjonalne i pozbawione ozdób) oraz kąciki aktywności fizycznej (korty, baseny). W nowoczesnym ogrodzie dużą rolę odgrywa zadbany trawnik oraz wytyczone w nim ścieżki i geometryczne (najczęściej kwadratowe lub prostokątne) rabaty obsypane żwirem i kamykami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *