Ogród ogrody i trawniki rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Ogród w stylu nowoczesnym

Ogród w stylu nowoczesnymStyl ogrodu budujemy poprzez dobór i harmonijne zestawienie elementów architektonicznych i roślinnych. Jego specyfika zależy od wielkości areału, otaczającego go krajobrazu i wyglądu domu oraz okolicznych budynków. Zasadniczo wyróżnia się cztery style urządzania ogrodów: styl wiejski (rustykalny), styl klasyczny, styl orientalny i styl nowoczesny. Dzisiaj słów kilka na temat ogrodu nowoczesnego.

Co wpływa na styl ogrodu?

Geometryczne kształty ścieżek i rabat w nowoczesnym ogrodzie

Na styl ogrodu wpływają formy architektoniczne, a więc oprócz budynku także ogrodzenie, utwardzone ścieżki komunikacyjne, altany, ławeczki, schody. Ważny jest nie tylko ich wygląd, ale również materiały, z których są wykonane. Można też umiejętnie łączyć różne style w odrębnych przestrzeniach ogrodu – zależy to jednak od indywidualnego podejścia i gustu.

Czym charakteryzuje się styl nowoczesny?

Styl nowoczesny w ogrodzie dostosowany jest głównie do architektury budynku, niezależnie od jego wielkości. Charakteryzuje się elegancją i prostotą oraz skromną liczbą roślin. Formy geometryczne architektury ogrodowej to przede wszystkim kule, półkule, sześciany i stożki.

Mały nowoczesny ogród przydomowy
Mały nowoczesny ogród przydomowy

W ogrodach nowoczesnych sadzone są przede wszystkim rośliny w oszczędnej kolorystyce i o charakterystycznych formach architektonicznych – strzeliste trawy i juki, kuliste żywotniki, zimozielone różaneczniki, bukszpany i mahonie czy charakteryzujące się wielkimi liśćmi begonie i funkie. Przy aranżacji ogrodów nowoczesnych nie ma szczególnych wymogów co do konkretnych gatunków drzew, krzewów i bylin.

Bukszpan uformowany w kule

Roślinność sadzona jest głównie na obrzeżach ogrodu, z niewielkim udziałem bylin i roślin jednorocznych. W doborze architektury ogrodowej uderzają nowoczesne zestawienia form, barw i materiałów (szkło, metal, żywica, plastik, beton). Bardzo ważnym elementem są oryginalne meble ogrodowe (wygodne, funkcjonalne i pozbawione ozdób) oraz kąciki aktywności fizycznej (korty, baseny). W nowoczesnym ogrodzie dużą rolę odgrywa zadbany trawnik oraz wytyczone w nim ścieżki i geometryczne (najczęściej kwadratowe lub prostokątne) rabaty obsypane żwirem i kamykami.

2 thoughts on “Ogród w stylu nowoczesnym

  1. Uwielbiam styl nowoczesny! W ogrodzie prezentuje się naprawdę okazale i pięknie. Dziękuję za cudowne inspiracje 🙂 O takim ogrodzie marzyłam od dawna. Czas marzenia zamienić w rzeczywistość

  2. Właśnie jestem w trakcie urządzania ogrodu. Styl nowoczesny spodobał mi się tak bardzo, że chyba skuszę się na niego. Jednak prostota i minimalizm prezentują się najlepiej… przysłowie, że im miej tym lepiej sprawdza się tu doskonale. Dzięki za inspirację

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *