bezpieczny dom DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ inteligentne technologie w domu inteligentny dom nietypowy dom poradniki zdrowy dom

Nowoczesne przystosowanie domów dla osób niepełnosprawnych

Ludzie niepełnosprawni w życiu zawsze mają pod górę. Nawet mieszkanie, które, w przeciwieństwie do świata zewnętrznego powinno być dla nich wygodne, stawia wiele wyzwań. Rzeczy takie jak wejście po schodach, sprzątanie czy mycie to dla wielu osób ogromny problem. Jest on widoczny zwłaszcza wśród osób jeżdżących na wózku inwalidzkim. Dostosowanie mieszkań do ich potrzeb to sprawia priorytetowa, która jest inwestycją na lata. Także budynki w których mieszkają osoby niepełnosprawne powinny być dostosowane do ich potrzeb jednak to już sprawa właścicieli blokowisk oraz dużych osiedli.

mieszkanie dla niepełnosprawnych

 

Inteligentny dom pomocny osobom niepełnosprawnym

Coraz więcej firm takich jak Apple czy Sony pracuje nad technologiami związanymi z „inteligentnym domem”. Dla osoby w pełni zdrowej zautomatyzowanie domu to niewątpliwie gadżet sprawiający wiele wygody zaś dla osoby niepełnosprawnej jest to w pewnym stopniu powrót do dawnych standardów życia. Możliwość sterowania urządzeniami zasłaniającymi żaluzję w oknach, włączającymi urządzenia elektroniczne na wysokich kondygnacjach oraz operującymi ogrzewaniem jest dla osób niepełnosprawnych sporym ułatwieniem w życiu. O systemach opartych na Androidzie pisałem we wcześniejszych artykułach. Ich obsługa jest banalnie prosta a ceny całkiem przystępne jeśli chodzi o podstawowe pakiety chipów sterujących.

Jak wyeliminować problem ze schodami?

platforma schodowa Stannah
platforma schodowa Stannah

W domach piętrowych dla osób niepełnosprawnych a także starszych duży problem stanowią schody. Rozwiązanie tego problemu dostępne jest od kilku dobrych lat w postaci platformy schodowej czyli specjalnego siedziska działającego na zasadzie wyciągu lub windy przymocowanej do ściany. Domowa platforma schodowa jest znacznie mniejsza od tej, która widujecie na przykład przy szpitalach lub w tunelach przy stacji PKP służących do przemieszczania się z peronu na peron. Coraz więcej producentów rezygnuje z montażu platform do ściany na rzecz specjalnego montowania do schodów, które jest znacznie wytrzymalsze oraz bezpieczniejsze. Fotel służący do przewożenia osób na wyższe piętra jest lekki i w pełni składany, dzięki czemu w każdej chwili reszta domowników może wejść po schodach na górę. Taki fotel wdaje się niezłym rozwiązaniem dla osób starszych mieszkających w piętrowym domu. Problem, który stanowią dla nich schody jest często barierą między domem a światem zewnętrznym. W końcu spacery i świeże powietrze to kolejny niezbędny czynnik odpowiadający za lepsze samopoczucie i zdrowie.

Przeczytaj koniecznie:  Egzotyczne rośliny w przydomowym ogródku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *