DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ Łazienka poradniki

Wanny wracają do domów – nowy styl i armatura sanitarna

Prysznic uznawany jest za najstarsze urządzenie do kąpieli, które swoje początki miało w starożytnej Grecji. Mimo tego faktu uznaje się go za nowoczesny sposób na utrzymanie higieny idealny dla małej łazienki. Natryski wypadły wanny nie tylko z powodu małej ilości zajmowanego miejsca. Ich zaletą jest przede wszystkim skuteczność, oszczędność i szybkość w korzystaniu. Wanna, która nominalnie powinna być wykorzystywana do kąpieli w stałej ilości wody może posłużyć jako baza do natrysku. Tak też sądzą dzisiejsi projektanci wnętrz, którzy próbują przywrócić modę na wannę w łazience.

Wanna jako opcjonalny brodzik prysznicowy

klasyczne baterie wannowe w klasycznej łazience
źródło: https://pixabay.com/

Wykorzystanie wanny jako brodzika prysznicowego jest całkowicie normalną rzeczą. Wystarczy pokusić się o instalacje parawanu, po którym będzie spływała woda i nie zamoczy nam całej podłogi w łazience. Koszt wanny bez obudowy w wymiarach 70×160 centymetrów nie przekracza 250 złotych. Obudowane wanny, które rekomenduję ze względu na szybką instalację i niższy koszt późniejszej aranżacji ścianek to koszt dobrej klasy kabiny prysznicowej ze szklanymi przesuwanymi ściankami i akrylowym brodzikiem. Przy dużo większym budżecie i solidnym stropie polecam wanny ze sztucznego marmuru. Duża waga i cena to jedyne wady tego produktu. Są niezwykle solidne, odporne na uszkodzenia fizyczne i dobrze trzymają ciepło. Nie charakteryzują się zimnymi ściankami, które będzie miała każda stal. Właściwie można ułatwić sobie życie, kupując wannę z zamontowanym prysznicem pełniącą funkcję 2 w 1. Taka wanna posiada w zestawie ścianki z drzwiczkami i wyprofilowany panel prysznicowy.

Bateria do wanny z funkcjami prysznicowymi

nowoczesne baterie wannowe zamontowane od zewnętrzej strony wanny
źródło: https://pixabay.com/

Najlepsza wanna z hydromasażem i wydzielonym brodzikiem nie spełni swojej funkcji bez dobrze dobranej baterii łazienkowej. Duża konkurencja pozwala na wybór indywidualnego stylu nakrętek lub uchwytu oraz samego materiału, z którego będzie wykonana. Biorąc pod uwagę, że chcemy utrzymać funkcjonalność prysznica i zapewnić sobie wygodne ustawianie ciepłej wody sugerowałbym wybór modelu z kurkami. Materiał, jaki będziemy promować to mosiądz z chromowym wykończeniem lub ewentualnie droższy matowy chrom imitujący marmur bądź inny rodzaj kamienia. Kurki od lat są skutecznym narzędziem do precyzyjnego ustawiania temperatury wody, będącej mieszanką ciepłego i zimnego strumienia. Bateria powinna posiadać uniwersalne mocowanie na wężyk prysznicowy. Nowoczesne baterie wannowe mogą posiadać również funkcję usuwania kamienia z dyszy prysznica, która jest autorskim projektem i u różnych producentów nosi inną nazwę (sprawdź). Mogą mieć także system zmniejszający zużycie wody podczas prysznica, który oszczędza do 50% wody. Trzeba podkreślić, że systemy oszczędzania wody działają tylko podczas mycia natryskiem. Napełnianie wanny wodą nie jest ekologiczną formą mycia się. Niemniej weekend w ciepłej wannie pełnej piany i olejków zapachowych to coś, co powoduje powrót zainteresowania tym gatunkiem armatury łazienkowej.

Przeczytaj koniecznie:  Słyszałeś o RWE? Konkurencja dla dostawców prądu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *