Styl surowego mieszkania – na ile można sobie pozwolić?
W pogoni za oryginalnością i stylem vintage zdarzają się pomyłki w projektowaniu ogólnego pojęcia mieszkania. Celowe postarzanie wnętrz lub ich niewykańczanie, jest metodą na stworzenie klimatycznych pomieszczeń, szczególnie popularnych w barach, restauracjach i hostelach. Czy nadanie salonowi surowego stylu to dobry pomysł? I jakich błędów nie popełnić podczas postarzania mieszkania w celach designerskich?
Niekontrolowane surowe ściany
Główną cechą charakterystyczną stylu surowego są niewykończone ściany. Surowe cegły, zimna betonowa powierzchnia, metalowe podrapane płyty lub nawet betonowe bloczki i pustaki pokryte lekką szpachlą, tak by zredukować sypanie się materiału, to kilka z możliwości uzyskania surowej ściany. Gdzie popełniane są największe błędy podczas tworzenia koncepcji fabrycznej, surowej ściany? Po pierwsze to kompletne zaniedbanie ocieplenia zewnętrznego. Wewnętrzna część ściany nie może zostać pokryta styropianem, dlatego zewnętrzna część domu, powinna posiadać znacznie grubszą powłokę zapobiegającą utracie ciepła. Styropian o grubości 100 mm będzie tym najcieńszym, który warto brać pod uwagę. Aczkolwiek skłaniałbym się ku 20-centymetrowej powłoce przy ocieplaniu domu jednorodzinnego. Drugim nieporozumieniem jest pozostawienie „surowości” samej sobie. Istnieje wiele sposobów na pokrycie cegły bądź betonu zabezpieczającą powierzchnią, która zapobiegnie na przykład kruszeniu się materiału. Ściana pomalowana farbą nie brudzi mieszkania. Można się na niej oprzeć i dotknąć gołą dłonią. Cegły się kruszą, a betonowe bloczki potrafią brudzić. Dlatego projektując ścianę fabryczną, warto pokryć ją bezbarwnym lakierem lub jakimś matowym kolorem, pozostawiając fakturę nienaruszoną.
Podłoga jak w magazynie
O ile bary, puby i miejsca publiczne mogą pozwolić sobie na podłogę w stylu fabrycznym, o tyle zastosowanie jej w domu ma wiele negatywnych skutków. Po pierwsze trudniej się ją sprząta, nie można chodzić po niej w samych skarpetkach lub boso i co ważne nie amortyzuje upadków. Dlatego rodzice małych dzieci powinni uważać, by swoich designerskich pomysłów nie przenosić do pokoju dziecinnego. Posadzki przemysłowe nie powinny być przenoszone do mieszkań w stosunku projektowym 1 do 1. Warto z nich skorzystać w przedpokoju, garażu, piwnicy lub męskim zakątku.
Palety, stelaże, kątowniki
Stoliki, a także stelaże łóżka wykonane z palet to niedrogie konstrukcje, które znajdą zastosowanie także w domu niestylizowanym na surowy fabrykę lub loft. W cenie 10 złotych zawiera się jedna sztuka używanej euro palety o wymiarach 1200 na 800 centymetrów. Nie warto kupować nowych, będących o 350% droższe. Można wykorzystać je w domu stylizowanym na surowy styl także jako sofy obłożone materacem i poduszkami. Metalowe regały magazynowe to moje ulubione meble nadające wnętrzu charakteru. Szczególnie dobrze prezentują się czarne regały z drewnianymi półkami. Mogą posłużyć na miejsce dla książek lub kuchenny regał na produkty sypkie, przyprawy i suplementy.