OGRÓD rośliny

Dłuższe zbiory

Osłona w agrowłókniny w ogrodzie warzywnymJesienią warto zadbać o to, aby jak najdłużej korzystać z własnych warzyw. Przeznaczone na późne zbiory osłaniamy przed chłodem tak długo, jak to jest możliwe. Wykorzystuje się takie same osłony, które służyły do przyspieszania zbiorów wiosną: włókninę polipropylenową, folię perforowaną, folię pęcherzykową, niskie tunele foliowe oraz osłony wysokie. Czasem stosuje się też tzw. osłony kombinowane, czyli podwójne osłony – włóknina i folia perforowana. Warstwa powietrza, znajdująca się pomiędzy tymi materiałami okrywającymi stanowi dodatkową izolację i ochronę przed chłodem.

Ochrona przed mrozem

Ochrona warzyw
Zabezpieczanie warzyw słomą; źródło: zielonyogrodek.pl.

Okrywamy późne warzywa liściowe, czyli sałatę masłową, kruchą, rzymską, endywię, szpinak jesienny, rukolę, roszponkę. Sałata jest odporna na niskie temperatury i dobrze znosi przymrozki nawet do -5 stopni Celsjusza przez kilka nocy. Osłona pozwoli jeszcze przyrastać główkom przed ich zbiorem. Roszponka jest mrozoodporna i może rosnąć bez osłaniania, ale pod osłoną z włókniny tworzy ładniejsze rozety, delikatniejsze w smaku – zbieramy je jesienią i zimą. Natomiast rukola, o lekko gorzkawym smaku, jest jeszcze mało popularna u nas w jesiennej uprawie. Wykazuje ona dość dużą tolerancję na przymrozki, a osłony (płaskie, tunel niski) spowodują szybszy przyrost liści, ich smak stanie się bardziej delikatny.

Okrywamy również brokuły, kalafiory, kapustę pekińską. Warzywa te okrywamy wtedy, kiedy przez kilka kolejnych nocy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Dla tych roślin najlepszą osłoną będzie niski tunel. Można też przenieść wykopane z grządki rośliny (z bryłą korzeniową) i zadołować w inspekcie lub w wysokim tunelu. W tunelu rośliny są znacznie lepiej izolowane w nocy, a powietrze w ciągu dnia lepiej się nagrzewa niż pod osłoną płaską. W razie chłodnych nocy, dodatkowo stosuje się okrycia warstwą agrowłókniny, a nawet folii pęcherzykowej. Również rzodkiewka lepiej pod osłonami dorasta do zbioru. Wprawdzie jej liście przy niskich temperaturach stają się skórzaste, twarde, ale same zgrubienia są delikatne w smaku. Ponadto długo zachowują dobrą jakość, więc ich zbiór może być sukcesywny i wydłużony w czasie. Rzodkiewka i rukola wysiane na jesień w szklarni w przypadku większych spadków temperatur okrywa się na noc podwójną warstwą agrowłókniny lub folią pęcherzykową.