OGRÓD

Ogród bez chemii

Ogród naturalnyStosowanie preparatów sporządzanych z roślin sięga czasów bardzo dawnych. W ekologicznych uprawach warzyw, krzewów owocowych oraz roślin ozdobnych powszechnie stosowane są preparaty z różnych roślin. Można stosować je profilaktycznie do wzmacniania roślin oraz do zwalczania szkodników i niektórych chorób. Służą także jako nawozy naturalne o korzystnym oddziaływaniu na glebę. Przyrządza się z nich gnojówki, wyciągi, wywary i napary do opryskiwania i podlewania roślin, w zależności od gatunku zwalczanego szkodnika.

Ekologiczne preparaty z roślin

Preparat z pokrzywy
Preparaty roślinne z pokrzywy; źródło: poradyogrodowe.pl.

Roślinne preparaty zawierają wiele naturalnych związków chemicznych, np.: alkaloidy, glikozydy, fenole, olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki, gorycze. Związki te odstraszają owady i zapobiegają rozwojowi chorób grzybowych, a niektóre z nich wykazują właściwości owadobójcze i grzybobójcze. Rośliny opryskane preparatami roślinnymi stają się dla szkodnika mniej atrakcyjne, samice na nich nie składają jaj, a wyległe larwy niechętnie na nich żerują.

Najpopularniejszą rośliną, z której przygotowuje się wartościowe gnojówki jest pokrzywa zwyczajna. Wyciągi na przykład z rumianku i bylicy piołun zawierają olejki, które w połączeniu z tlenem dają gorzkie, unikane przez owady, substancje. Wyciągi wykonane z czosnku skuteczne są przeciwko przędziorkom, mszycom, skoczkom, a także hamują rozwój szarej pleśni. Olejki eteryczne zawarte w krwawniku, wrotyczu, szałwii, tymianku nie tylko odstraszają, ale także zabijają niektóre owady. Działanie odstraszające ma również bez czarny, który odstrasza gryzonie. Preparaty roślinne nie są szkodliwe dla człowieka ani fauny pożytecznej.