BUDOWA I REMONT Budowlane paragrafy prawo budowlane - poradniki

Ubezpieczenie na czas remontu

Remontując mieszkanie albo dom, chcemy, by wszystkie prace przebiegały sprawnie, bez zwłoki i niepotrzebnych problemów. Wiadomo nie od dziś, że unowocześnianie mieszkania czy też budowa domu to wielka inwestycja. Musimy wydać wiele pieniędzy na materiały, jak i fachowców. Niektórzy w tym celu zaciągają nawet kredyt na wiele, wiele lat. By minimalizować i tak już wysokie koszta remontu, niejednokrotnie szukamy oszczędności i niektórych prac podejmujemy się sami. Nie bierzemy pod uwagę, że coś może pójść nie po naszej myśli. Niewiele też osób pamięta, że na czas remontu warto wykupić ubezpieczenie, chociażby ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) za szkody rzeczowe lub osobowe oraz ich finansowe następstwa wyrządzone osobom trzecim w związku z wykonywaniem czynności życia prywatnego (w tym remontu). Jakie szkody pokrywa zazwyczaj ubezpieczenie OC?

Przepięcia elektryczne
Remont instalacji elektrycznej

Remontując mieszkanie na własną rękę, może się okazać, że remontu będzie potrzebował także nasz sąsiad, kiedy niechcący wyrządzimy w jego lokum jakąś szkodę. Jakie szkody możemy wyrządzić innym w trakcie remontu i które z nich pokryje polisa?

Remont łazienki
Droga do końca remontu czasem jest długa i wyboista

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym pokryje 5 najczęściej pojawiających się szkód w czasie remontu.

1) Zalanie mieszkania – wymieniasz zmywarkę albo pralkę? Wystarczy, że źle podepniesz wężyki odprowadzające wodę, a zalanie mieszkania swojego i sąsiada gwarantowane.

2) Przepięcia elektryczne – jeśli zmieniasz położenie włączników światła albo gniazdek elektrycznych, a nie masz dostatecznej wiedzy, możesz spowodować w całym bloku awarię instalacji elektrycznej lub przepięcie. W takim przypadku na pewno przyda się ubezpieczenie OC.

3) Uszkodzenia drzwi – w ramach prac remontowych można niechcący zarysować drzwi wejściowe sąsiada, np. wnosząc meble, ciężki sprzęt AGD albo RTV, czy też przenosząc narzędzia remontowo-budowlane. Jeśli nawet sami jesteśmy ostrożni, uszkodzeń może dokonać nasza ekipa remontowa.

4) Stłuczenia – najczęściej zdarzają się w budynkach wielorodzinnych, np. blokach. Najbardziej narażone na tego typu szkody są lokatorzy mieszkający na parterze. Wystarczy, że przekręcimy się z drabiną i możemy zarysować albo nawet wybić mu szybę w mieszkaniu.

5) Uszkodzenie ogrodzenia – tego typu szkoda dotyka najczęściej osób mieszkających w domu jednorodzinnym. Wyłamana sztacheta, odkruszony kawałek cegły – te wszystkie szkody trzeba będzie zadośćuczynić sąsiadowi.

Zalanie mieszkania
W sytuacji zalania mieszkania przyda się ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Jeśli planujesz remont mieszkania albo domu, szukaj oszczędności rozważnie. Na ubezpieczeniu nie warto oszczędzać. Pamiętaj, że jeśli nie wykupisz ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, każdą szkodę, jaką wyrządzisz osobie trzeciej, będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Jeśli szukasz dobrego ubezpieczyciela, rozważ firmę Aegon. Opinie (kliknij) klientów na temat tego towarzystwa ubezpieczeń są bardzo pozytywne. Ubezpieczając na przykład swój majątek, masz 5 wariantów i 17 opcji dodatkowych do wyboru. W ten sposób możesz zadbać o ochronę dopasowaną do twoich potrzeb i oczekiwań. Wybierając odpowiednie ubezpieczenie, znacząco redukujesz finansowe konsekwencje niepomyślnych dla ciebie wydarzeń. W praktyce oznacza to spokojny sen oraz możliwość komfortowego planowania przyszłości finansowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.