rośliny rośliny doniczkowe rośliny ogrodowe zieleń na parapecie zielone aranżacje

Zabezpieczamy rośliny na czas urlopu

Podlewanie kwiatówCo roku w lipcu rozpoczyna się okres wakacyjno-urlopowy. Wiele osób planujących wyjazdy ma teraz problem, co zrobić z roślinami zdobiącymi mieszkanie. Można oczywiście poprosić kogoś z rodziny, przyjaciela albo chociażby zaufanego sąsiada, by od czasu do czasu wpadł do naszego mieszkania i podlał nasze roślinki. Co jednak w sytuacji, gdy nie mamy uczynnego sąsiada? Czy nasze rośliny i kwiaty są skazane na suszę?

Pielęgnacja roślin latem

Podlewanie
Podlewanie kwiatów latem

Na czas krótkiej nieobecności wystarczy rozwiesić między dwoma drzewami hamak. Układamy na nim szeroką deskę, a na niej umieszczamy doniczki z roślinami. W cieniu liściastych koron rośliny zmniejszają parowanie i stracą mniej wilgoci.

Konewka ogrodowa
Konewka – niezastąpiona w czasie upałów

Innym rozwiązaniem jest przeniesienie roślin do dużej wanny. Najlepiej ustawić ją w pomieszczeniu chłodnym i jasnym, gdzie rośliny nie będą narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Na dno wanienki sypiemy chłonną ziemię w warstwie grubości 5 cm i solidnie nawadniamy. Doniczki z roślinami umieszczamy w wilgotnym podłożu, mniejsze na odwróconych podstawkach. Wieczorem przed wyjazdem ziemię w wannie jeszcze raz obficie podlewamy.

Warto pamiętać, żeby rośliny pokojowe wynosić na wolne powietrze. Niektóre rośliny doniczkowe uprawiane w domu można w lipcu przenosić na zewnątrz. Początkowo należy je ustawiać w miejscu zacienionym. Lato to szczególny czas dla roślin. Upały doskwierają nie tylko ludziom, ale i kwiatom, dlatego pamiętaj o systematycznym podlewaniu (najlepiej rano, gdy słońce nie świeci tak intensywnie). Nawadnianie jest bardzo ważne ze względu na fakt, że latem wzrasta transpiracja i rośliny łatwiej usychają.