OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Intrygujące rośliny

Szachownica kostkowataPoszukując nowych roślin do ogrodu, zwykle zwracamy uwagę na ich dekoracyjność, zastosowanie i wymagania. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wiele gatunków nawet pospolitych roślin odznacza się szczególnymi, a ukrytymi właściwościami. Dopiero po zgłębieniu wiedzy botanicznej lub wyjątkowo uważnemu przyjrzeniu się, możemy dostrzec ich osobliwość.

Wawrzynek wilczełyko

Owoce wawrzynka
Wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek to obok leszczyny najwcześniej kwitnący krzew krajowy. Purpurowo-różowe i karminowo-czerwone kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści, w lutym-marcu. Niekiedy zdarza się, że wawrzynek zakwita jesienią, a jeśli zima jest lekka, kwiaty utrzymują się aż do wiosny. Owoce dojrzewają w czerwcu-lipcu. Ciekawe, że wszystkie części rośliny są trujące dla ssaków, natomiast ptaki mogą je zjadać bez zgubnych konsekwencji. Dla człowieka dawka śmiertelna trucizny zawarta jest w 10-12 owocach. Nawet intensywny zapach kwiatów może wywołać u wrażliwych osób ból głowy i nudności. Mimo potencjalnego niebezpieczeństwa, krzew ten jest chętnie sadzony w ogrodach (raczej prywatnych niż publicznych). Wawrzynek rośnie dobrze na glebie kwaśnej, próchnicznej, w miejscach zacienionych. W warunkach naturalnych objęty jest ochroną.

Szachownica kostkowata

Intrygujący kwiat
Szachownica kostkowata

Szachownica kostkowata to roślina cebulowa objęta ścisłą ochroną w naturalnych warunkach wilgotnych łąk i podmokłych zarośli. W ogrodach Europy uprawiana jest od końca XVI wieku. Na łodydze o wysokości ok. 20-30 cm wyrastają wiosną zwykle pojedynczo lub w parze (rzadziej), dzwonkowate kwiaty, które pokryte są rysunkiem w kolorze biało-purpurowym lub biało-fioletowym, przypominającym szachownicę. Geometryczny wzór na płatkach kwiatu jest czymś naprawdę wyjątkowym w świecie roślin. Szachownica wyrasta z małych cebul o średnicy do 2 cm, które należy sadzić w miejscach słonecznych lub półcienistych, ale zawsze bardzo wilgotnych. Uprawiana w dobrych warunkach może nas cieszyć przez wiele lat, ponieważ jest to gatunek długowieczny.

Przeczytaj koniecznie:  Ocena gleby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *