OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Kolorowe cienie

TawułkaLato byłoby ubogie bez tawułek. Wspaniałe barwy i różnorodne kształty zmieniają cieniste miejsca w bajkowe zakątki. Zacienione miejsca w ogrodzie są szczególnie przydatne i mile widziane w gorące letnie dni. Tutaj można się schronić i spędzić miłe popołudniowe godziny, gdy lipcowe słońce zbyt mocno przypieka. Odpoczynek jest jednak najprzyjemniejszy wtedy, gdy chłodny azyl zdobią piękne rośliny. Dlatego warto rozejrzeć się za roślinami, które swymi barwami i kształtami upiększą naszą cienistą oazę.

O tawułkach

Tawułki
Biała tawułka

Wprawdzie wybór pięknych, różnobarwnie kwitnących bylin, rosnących w miejscach częściowo i mocno zacienionych, jest dosyć ograniczony, ale z pewnością możemy znaleźć takie gatunki, które będą nam najbardziej odpowiadać. Być może będzie to tawułka Astilbe, która pod wieloma względami przewyższa sporo innych roślin cieniolubnych. W ciemnych zakątkach ogrodu duże, mocno rozgałęzione wiechy kwiatostanów rozpalają różnobarwne ogniska. Paleta barw jest bogata: od białego, przez jasnoróżowy, czerwony aż do purpurowego i fioletowego.

Czerwona tawułka
Tawuła Arendsa czerwona

Wspaniałe barwy kwiatów tawułek są efektem wielu lat pracy ogrodnika z Wuppertalu, Georga Arendsa. Wyhodował on dużą grupę mieszańcowych odmian, które noszą gatunkową nazwę tawułka Arendsa Astilbe x arendsii. Tawułki, które zostały sprowadzone do Europy około stu lat temu, były roślinami niewysokimi z drobnymi białymi kwiatostanami. Trochę barw dostarczyły później różowe i czerwone tawułki z Japonii, które posłużyły Georgowi Arendsowi jako znakomite podkładki dla nowych odmian. Dzisiaj właściciele ogrodów mają do dyspozycji mnóstwo odmian zachwycających pięknymi barwami i formami.